هرس درختان | معرفی 10 گام طلایی خدمات باغبانی هرس درخت

در پاییز هر سال برگ اکثر درختان می ریزد و شاخه‌های سرسبز عریان می‌شوند. از این زمان می‌توان به عنوان فرصتی برای بازرسی و هرس درختان استفاده کرد. حال می‌توان هر شاخه‌ای را که لازم است از درخت جدا کرد. استفاده از این فصل و خواب زمستانی درختان این فرصت را فراهم می‌کند تا برای هرس، پیرایش درختان و محوطه سازی برنامه‌ریزی کنید. مجموعه خدماتی نگین سرویس با کمک تکنسین‌های باتجربه خود در زمینه باغبانی خدمات هرس درختان را ارائه می‌کند. همکاران ما با تجربه بالایی که در زمینه باغبانی دارند به شما کمک می‌کنند با کمترین آسیب و در بهترین زمان درختان باغ، باغچه، فضای سبز عمومی و… را هرس کنید.

چند نکته مهم:

 • هرس شکل و رشد گیاه را تغییر می‌دهد.
 • همچنین می‌تواند به عنوان از آسیب حشرات و بیماری درخت جلوگیری کند.
 • بسیاری از مشکلات ممکن است با هرس صحیح در طول سال‌های رشد درخت یا درختچه جلوگیری شود.
 • اواخر فصل خواب زمستانی بهترین زمان برای اکثر هرس درختان است.

چرا درختان را باید هرس کرد؟

شاخ‌وبرگ و سایر اجزای درختان به دلایل متعددی هرس می‌شوند، تا منجر به ظاهر و عملکرد بهتر درخت شوند. اگرچه درختان به طور کاملا طبیعی بدون هرس نیز رشد می‌کنند، اما این کار به درختان اجازه می‌دهد تا به پتانسیل کامل خود رسیده و عمر طولانی‌تری داشته باشند. قبل از اینکه نحوه هرس اصولی درختان را یاد بگیرید، باید بدانید که چرا باید درخت را هرس کرد.

 

هرس به سلامت گیاه و حذف شاخه‌های مرده، در حال مرگ و بیماری، در هم تنیده، و هر شاخه‌ای که سلامت و رشد درخت را به خطر می‌اندازد مفید است. باز کردن مسیر عبور نور و هوا در درخت باعث افزایش شاخ‌وبرگ و کاهش ریسک بیماری درختان می‌شود.

شیرآبه‌ها و نرک‌ها، چوب را ضعیف و مواد مغذی درخت اصلی را مصرف می‌کنند. با هرس درختان و ایجاد یک ساختار کلی اصولی، درخت تنومندتر شده و در برابر طوفان‌های زمستانی و بادهای شدید مقاومت خواهد داشت.

هرس درختان زیبایی ظاهری و قدرت آن‌ها را همزمان حفظ می‌کند. همچنین با هرس و کوتاه کردن درختان به روش‌های خاص، می‌توانید باردهی و گلدهی را بیشتر کرده، شکل درختان را تغییر داده و اندازه آن را کنترل کنید.

درختانی که به خوبی هرس شده‌اند سالم‌تر و قوی‌تر هستند. بنابراین نگرانی بابت ایمنی مانند شکستن یا افتادن بخشی از آن‌ها کمتر خواهد شد. هرس و کوتاه کردن شاخ‌وبرگ درختان یک محیط امن برای خانواده و دوستان ایجاد می‌کند.

شاخه‌های مرده، درختان بیمار و تنه ضعیف همگی خطری برای امنیت جان و مال مردم هستند.  از این رو هنگام هرس درختان، بایستی به این نکته توجه کرد که آیا شاخه‌های درخت خیلی به تابلوهای ایمنی و خطوط برق نزدیک هستند یا تابلوها را مسدود می‌کنند یا خیر. این مشکل بیشتر برای درختانی که در فضاهای عمومی مانند جلوی درب منازل قرار دارند رخ می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم اگر مشکلی در این باره دیدید حتما به شهرداری اطلاع دهید تا خصوصا هنگام طوفان و باد این درختان عواقب زیان‌باری نداشته باشند.

بسته به محل زندگی، هرس درختان برای کمتر شدن شاخه‌ها و حذف شاخ‌وبرگ‌های مرده قبل از فصل طوفان بسیار مهم است. شاخ‌وبرگ زیاد می‌تواند منجر به سنگین شدن درختان هنگام بارش برف شود و در طوفان نیز این سنگینی موجب سقوط بخشی یا کل درخت می‌شود. افتادن شاخه‌های سنگین ممکن است به خانه یا گیاهان دیگر آسیب برساند.

هنگام هرس کردن و شکل دادن به شاخه‌ها و چهارچوب کلی درخت این را در نظر داشته باشید که شاخه‌های جدید از محل برش‌ها جوانه خواهند زد. با در نظر گرفتن این موضوع، شاخه‌ها باید حدودا نیم سانتی‌متر بالاتر از جوانه و رو به بیرون درخت بریده شوند. این مسیر رشد شاخه جدید خواهد بود. برش‌ها باید در محل منسب و با زاویه مناسب زده شوند تا از آسیب به شاخه و بیماری جلوگیری شود.

چه زمانی درختان را باید هرس کرد؟

هرس معمولی و سبک درختان برای از بین بردن شاخه‌های ضعیف، مرده یا بیمار را می‌توان در هر زمانی از طول سال انجام داد. در صورتی که هرس قبل از شروع فصل بهار انجام شود، رشد و نمو درختان به حداکثر میزان خود می‌رسد. از هرس سنگین شاخه‌های زنده بلافاصله پس از رشد درختان در بهار، به خصوص درختان ضعیف باید اجتناب شود.

بیماری‌های درختان مانند پژمردگی زمانی که برش‌های هرس به عوامل بیماری‌زا برخورد کنند، می‌توانند بیشتر شوند. درختان حساس نباید در طول زمان‌های گرده افشانی هرس شوند. اگر در مورد زمان درست هرس کردن درختان باغ یا باغچه خود مطمئن نیستید، با ما تماس بگیرید تا همکاران متخصص ما در زمینه باغبانی شما را یاری کنند.

زمستان

زمستان 

هیچ زمانی از سال برای حذف شاخه‌های مرده، آسیب دیده یا بیمار بد نیست. اما اواسط تا اواخر زمستان زمان مناسبی برای هرس بیشتر درختان است. هرس در دوران خواب زمستانی کمک می‌کند به محض گرم شدن هوا، جوانه‌زنی بیشتر شود. ریختن برگ‌ها پس از پاییز به شما امکان می‌دهد به راحتی شاخ‌وبرگ‌هایی را که نیاز به هرس دارند شناسایی کنید.

توجه داشته باشید که شیره برخی از درختان هنگام هرس در اواخر زمستان ترشح می‌کند. به عنوان مثال، هرس درختان افرا در زمستان بسیار خوب است اما می‌تواند منجر به ترشح شیره درخت شود. نگران نباشید، به محض اینکه درخت شروع به جوانه‌زنی برگ کند، شیره آن از بین می‌رود. این ترشح اصلا خطرناک نیست و به درخت آسیب نمی‌رساند.

پائیز

پائیز 

خیلی‌ها دوست دارند در پائیز و زمان ریزش برگ‌ها، درختان خود را هرس کنند. اما در نظر داشته باشید که هرس درختان در پاییز می‌تواند منجر به بیماری شود. اگر شاخه کمی زنده‌تر باشد ممکن است با افتادن روی زمین ریشه بزند، که با کاهش دما در زمستان آسیب می‌بیند و می‌میرد.

تابستان

تابستان 

هرس درختان در تابستان یک گزینه عالی نیست، اما اگر با احتیاط انجام شود می‌تواند گاهی اوقات مفید باشد. باغبانان با تجربه از هرس تابستانی برای هدایت رشد با کند کردن رشد درختان یا شاخه استفاده می‌کنند. بهترین زمان برای این شکل از هرس درست پس از فصل باروری درخت است. هرس در طول تابستان رشد شاخه بریده شده را کند می‌کند، بنابراین اگر می‌خواهید درخت خود را شکل دهید یا رشد شاخه‌هایی را که نمی‌خواهید کاهش دهید، انجام هرس در این فصل استراتژی خوبی است.

بهار

بهار 

فصل بهار زمان جوانه‌زنی و شکوفه کردن بسیاری از درختان است. بدین سبب توصیه می‌شود هیچ درختی در این فصل از سال هرس نشود. زیرا مقدار زیادی از قدرت و مواد مغذی درخت درون شاخ‌وبرگ‌های جدید قرار می‌گیرد و با هرس کردن آن‌ها بسیاری از این مواد از دست می‌روند.

اکنون که مشخص کردیم بهترین زمان سال برای هرس درختان چه زمانی است، بیایید در مورد درختان گلدار صحبت کنیم. برای هرس این درختان قوانین کلی حاکم نیست. درختان گلدار به دو دسته تقسیم می‌شوند: زودگل و دیرگل تقسیم می‌شوند.

 

هرس درختان برای کنترل رشد و ایجاد ساختار قوی و زیبا ضروری است. درختانی که در جوانی به درستی هرس می‌شوند، با بزرگ‌تر شدن به هرس اصلاحی کمتری نیاز دارند.

به یاد داشته باشید که هر برش پتانسیل تغییر رشد درخت را دارد، بنابراین درختان باید هدفمند هرس شوند. هرس درختان جوان با هدف بهبود ساختار انجام می‌شود. اگر هرس بد باشد می‌تواند موجب آسیب به درخت شود. بدین منظور توصیه می‌کنیم از کارشناسان حوزه باغبانی مجموعه نگینی سرویس برای گرفتن مشاوره و انجام هرس درختان باغ و باغچه خود استفاده کنید.

 

اغلب برای حذف شاخه‌های مرده یا در حال مرگ، بهبود شکوفه‌زنی و بار دادن، درختان میوه هرس می‌شوند. هرس این درختان حداقل هر دو سال یکبار انجام می‌شود. این کار کمک می‌کند تا خطر آسیب ناشی از سنگینی میوه به حداقل برسد. برای جلوگیری از آسیب به جوانه‌های جدید باید مراقب باشید. درخت‌های میوه‌ای که بیش از حد هرس شده‌اند ممکن است بار کمتری داشته باشند و آفات را جذب کنند.

به طور کلی، فقط شاخه‌های قدیمی، مرده و پایین‌تر درختان میوه را هرس کنید، مگر اینکه برای ایجاد فضا بخواهید این کار را انجام دهید. حذف شاخه‌های زنده در جایی که زاویه برش بیشتر از 45 درجه از افقی باشد، مناسب نیست.

خدمات هرس درختان در مجموعه نگین سرویس

مجموعه خدماتی نگین سرویس با کمک تکنسین‌های ماهر خود در زمینه باغبانی هرس انواع درختان را انجام می‌دهد. در ادامه به طور کلی این خدمات را به شما معرفی خواهیم کرد:

هرس درختان زودگل

درختان زود شکوفه در زمستان سال گذشته جوانه می‌زنند و اگر در زمستان هرس شوند، درخت شکوفا نخواهد شد. اما اگر بلافاصله پس از پایان شکوفه دادن، این درختان را هرس کنید، قدرت و استحکام آن بیشتر می‌شود. درختان زود شکوفه عبارتند از:

 • زردآلو
 • گیلاس زینتی
 • آلو
 • مگنولیا

مجموعه خدماتی نگین سرویس باتوجه به نوع درختان زودگل/دیرگل شما، آن‌ها را هرس می‌کند. برای دریافت خدمات هرس درختان می‌توانید با شماره 02146066006 در ارتباط باشید.

درختان دیر شکوفه

درختانی که در اواخر بهار تا اوایل تابستان شکوفا می‌شوند، در سال جدید جوانه می‌زنند. برای مثال درختی که در خرداد ماه شکوفه می‌دهد، از همان سال جوانه‌زنی داشته است. این درختان باید در اوایل بهار هرس شوند:

 • کاتالپا (جوالدوزک)
 • زغال اخته
 • زالزالک
 • یاس ژاپنی

همکاران ما می‌توانند توصیه‌های مهمی برای باغبانی و هرس درختان و فضای سبز به شما بدهند تا زیبایی و کارایی باغ شما را بیشتر کنند.

درختچه و بوته

بوته‌ها و درختچه‌های کوچک نیز برای زیبایی و بهبود محصول یا گلی که دارند باید در زمان مناسب هرس شوند. شمشادها و درختچه‌های کوچک تزئینی اگر به موقع هرس نشوند ممکن است شاخ‌وبرگ‌شان خیلی ناهماهنگ رشد کند و زیبایی فضای سبز شما را از بین ببرد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای هرس درختچه و بوته‌های تزئینی خود از کارشناسان باغبانی مجموعه نگین سرویس کمک بگیرید.

تکنیک‌های هرس درختان

انواع خاصی از هرس ممکن است برای حفظ سلامت، ایمنی و زیبایی یک درخت نیاز باشد.

 • پاکسازی: این نوع هرس عبارت است از حذف شاخه‌های مرده، در حال مرگ، بیمار، ضعیف و کم توان از تاج درختان.
 • ایجاد فضا: هرس کردن شاخه‌های پایینی فضای خالی برای ساختمان‌ها، وسایل نقلیه، عابران پیاده و مناظر ایجاد می‌کند.
 • کاهش قد و افزایش شاخ‌وبرگ‌ها(کرپه): کاهش ارتفاع یا پرپشت شدن شاخ‌وبرگ درخت با هرس کردن می‌تواند زیبایی، سلامت و کارایی درختان را بالا ببرد. این نوع هرس به حفظ فرم و یکپارچگی ساختاری درختان کمک می کند.
 • کاهش تراکم شاخ و برگ: گاهی اوقات برای افزایش نفوذ باد یا نور و همچنین به دلایل زیبایی شناختی و رشد شاخ‌وبرگ داخلی از این نوع هرس برای درختان استفاده می‌شود.

ابزار مناسب برای هرس درختان

ابزار مناسب هرس درختان را آسان‌تر کرده و به شما کمک می‌کند این کار را اصولی انجام دهید. نگهداری و تیز نگه داشتن ابزارها باعث بهبود عملکرد آن‌ها می‌شود. نیروهای خدماتی ما در مجموعه نگین از بهترین و باکیفیت‌ترین ابزارهای هرس درختان استفاده می‌کنند تا کیفیت و سلامت درخت به خطر نیفتد. ابزارهای زیادی برای هرس درختان وجود دارد، اما موارد زیر برای بیشتر کاربردها کافی هستند:

 • قیچی هرس: قیچی خوب یکی از مهم‌ترین ابزارها است. برش هایی تا قطر 2 سانتی‌متر می‌توانند با این قیچی زده شوند.
 • قیچی‌های شاخه: این ابزار شبیه قیچی‌های هرس هستند، اما دسته آن‌ها بلند و نیروی اهرم بیشتری برای بریدن شاخه‌های تا قطر 4 سانتی‌متر فراهم می‌کنند.
 • قیچی پرچین: از قیچی پرچین فقط برای هرس پرچین‌ها استفاده می‌شود. آنها معمولا شاخه‌های جون‌دار یا ساقه‌های کوچک درختان را به بهترین شکل ممکن هرس می‌کنند.
 • اره دستی: برای بریدن شاخه‌هایی با قطر بیش از 3 سانتی‌متر از اره دستی استفاده می‌شود. انواع اره‌های دستی بسیار متنوع است. اره‌های مخصوص هرس سه برش یا تیغ، شاخه‌های بزرگ‌تر را تا قطر 10 سانتی‌متر به راحتی برش می‌دهند.
 • اره برقی: اره برقی ابزاری خطرناک است که حتما باید توسط یک تکنسین ماهر استفاده شود. این اره با دسته‌ای بلند امکان دسترسی به شاخه‌های بلند را راحت‌تر می‌کند، اما باید با دقت از آن‌ها استفاده کرد. زیرا زدن برش‌های تمیز با این نوع اره گاهی دشوار است.
 • اره زنجیری: اره های زنجیری برای هرس شاخه‌های بزرگ‌تر درختان مناسب هستند. تکنسین هرس درخت باید هنگام استفاده از این ابزار لباس محافظ بپوشد و احتیاط کند. هرگز از اره زنجیری برای هرس درختان استفاده نکنید و این کار را به متخصص آن بسپارید.

ده گام همکاران ما در نگین سرویس برای هرس درخت

برای آشنایی با ده گام کلیدی هرس درختان توسط نیروهای نگین سرویس با ما همراه باشید:

ابزار مناسب فراهم می‌کنیم.

تیز بودن تیغه اره و ابزار بسیار مهم است، زیرا این موضوع هرس درخت را آسان‌تر می‌کند. ابزارهای تیز همچنین بریدگی‌های تمیزی ایجاد می‌کنند و شانس بهبودی شاخه را افزایش می‌دهند. به همین دلیل نیروهای ما از تیزترین و کارامدترین ابزارها برای هرس درختان شما استفاده می‌کنند.

هدف از هرس درخت را مشخص می‌کنیم.

اگر درخت شما بیش از حد سایه می‌اندازد، باید شاخه‌های آن کم شوند. اگر فضای زیادی را اشغال می‌کند، بهتر است برخی از شاخه‌های پایین‌تر هرس شوند (بالا بردن تاج) تا فضایی زیر سایبان آن برای سایر گیاهان یا نشستن افراد ایجاد شود. شکل دهی درخت، اگر به خوبی انجام شود، می تواند زیبایی‌های طبیعی درخت را افزایش دهد. نیروهای ما قبل از شروع کار هدف از هرس درختان را مشخص و باتوجه به آن پروسه انجام کار را برنامه‌ریزی می‌کنند.

سه چیز حذف می‌شوند. 

همکاران ما با برداشتن شاخه‌های مرده، بیمار و آسیب دیده هرس درختان را شروع می‌کنند. شاخه‌هایی که به هم لولیده‌اند را برمی‌دارند، زیرا این می‌تواند ریسک بیمار شدن درخت را بالا ببرد.

درخت را از زوایای مختلف ارزیابی می‌کنیم. 

همکاران ما در این مرحله موارد دیگری را که باید حذف شوند، شناسایی می‌کنند. بیش از یک پنجم سایبان درختان نباید در هر سال هرس شوند. هرس زیاد می‌تواند موجب رشد شدید عمودی شود. بنابراین اگر قصد کاهش اندازه یا کم کردن تاج درخت را دارید، می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

آماده‌سازی حذف شاخه‌های بزرگ

برای جلوگیری از آسیب به درخت ابتدا یک برش کم عمق در قسمت زیرین شاخه در حدود 20 سانتی‌متر از جایی که باید برش نهایی زده شود، ایجاد می‌کنند. در مرحله دوم، یک برش کم عمق در قسمت بالای شاخه در حدود 2.5 سانتی‌متر از امتداد نوک شاخه ایجاد می‌شود.

هرس کردن شاخه‌های بزرگ

برای حذف بخش بیشتری از شاخه، از اره کمک می‌گیرند. شاخه‌های بلند و سنگین ممکن است به برش‌های بیشتری نیاز داشته باشند. بدین منظور همکاران ما در نگین سرویس کار هرس این شاخه از درختان را به چندین بخش تقسیم می‌کنند تا ایمنی و قابلیت کنترل آن حفظ شود.

از بیخ هرس کردن شاخه‌های بزرگ

پس از اره کردن یک شاخه بزرگ، با اره کردن آن درست در خارج از انحنای اتصال شاخه (جایی که شاخه به تنه یا شاخه ضخیم‌تر می‌پیوندد) آن را جدا می‌کنند. همکاران ما هنگام اره کردن، زیر شاخه را نگه می‌دارند تا وزن آن را گرفته و از آسیب به درخت جلوگیری شود.

شاخه‌های با قطر کمتر از 2.5 سانتی‌متر را با کمک قیچی هرس، 0.5 سانتی‌متر بالاتر از جوانه یا شاخه‌های جانبی باید هرس شوند. شاخه نباید از خیلی نزدیک به جوانه هرس شود، زیرا این کار می‌تواند باعث از بین رفتن جوانه شود. در صورت امکان، جوانه یا شاخه‌ای را که رو به بیرون است بریده می‌شود تا سایبانی زیبا ایجاد شود.

کم کردن شاخه‌های پر

هنگامی که شاخه‌های بالای 2.5 سانتی‌متر ضخامت نیاز به هرس دارند، بهتر است به جای گذاشتن چندین شاخه روی آن، اضافات هرس شوند. این کار کمک می‌کند یک شاخه بلند بدون هیچ زیرشاخه متصلی به آن باشد.

همکاران ما در این مرحله از همه طرف به درخت نگاه می‌کنند تا مطمئن شوند شاخه‌هایی را که نیاز به هرس دارند کامل حذف کرده‌اند. مراحل بالا را تا رسیدن به نتیجه مطلوب تکرار می‌شوند.

هزینه هرس درختان

برای محاسبه دقیق هزینه هرس درختان ابتدا باید کارشناس میزان تغییرات لازم را بررسی کند. اندازه و طول درخت نیز از مواردی هستند که ممکن است میزان هزینه نهایی هرس را تغییر دهند. برای اطلاع دقیق از هزینه هرس درختان توسط کارشناسان ما در مجموعه خدماتی نگین سرویس می‌توانید با شماره 02146066006 در ارتباط باشید. شایان ذکر است که هزینه ایاب‌وذهاب کارشناسان ما برای برآورد هزینه نهایی خدمات هرس درختان در منطقه 22 تهران و محدوده چیتگر رایگان است.

سخن آخر

هرس درختان به دلایل مختلفی انجام می‌شود. این کار بیشتر با هدف بهبود ساختار و ایمنی یا کنترل اندازه درخت انجام می‌شود. اهداف دیگر می‌تواند زیباتر کردن منظره، بهبود آسیب طوفان، و ایجاد فضای خالی برای سازه‌ها و رفت‌وآمد باشد. هرس اصولی شامل برداشتن شاخه‌های بیمار، در حال مرگ یا مرده، شاخه‌های متقاطع یا در هم تنیده، شاخه‌ها و جوانه‌های نامطلوب است. برای انجام هرس اصولی درختان پیشنهاد می‌کنیم حتما از یک باغبان متخصص کمک بگیرید تا سلامت و مال شما به خطر نیفتد.

 سوالات متداول

کار هرس درختان چقدر طول می‌کشد؟

باتوجه به بزرگی باغ و درختان کار هرس ممکن است بین 4 ساعت الی چند روز طول بکشد.

چند نیرو برای ارائه خدمات هرس درختان نیاز است؟

بسته به وسعت باغ، درهم‌تنیدگی درختان و شاخه‌ها ممکن است به یک تا چندین نیرو برای هرس نیاز باشد.

هزینه خرید ابزار آلات هرس درختان با چه کسی است؟

معمولا ابزارهایی که برای هرس درختان استفاده می‌شوند متعلق به باغبان یا خود مجموعه خدماتی هستند و نیازی نیست شما آن‌ها را به صورت جداگانه خریداری کنید. اگر نیاز باشد که از نگهدارنده یا هر ابزار دیگری برای حفظ درخت استفاده شود به صورت مجزا فاکتور شده و به شما ارائه می‌شود. شما می‌توانید خودتان این لوازم را خریداری یا به مجموعه ما بسپارید.

به همراه داشتن نردبان برای هرس درختان بر عهده شرکت خدماتی است یا صاحب باغ؟

معمولا نردبان یا هر ابزاری که برای هرس درختان مورد نیاز باشد توسط خود مجموعه خدماتی فراهم می‌شود.

مجموعه نگین خدمات سمپاشی، تعویض خاک گلدان و هرس گیاهان آپارتمانی را نیز انجام می‌دهد یا خیر؟

بله، شما می‌توانید از همکاران باتجربه ما برای سمپاشی درختان یا هرس گیاهان خانگی نیز استفاده کنید.

آیا برای هرس درختان روف گاردن می‌توان از خدمات مجموعه نگین استفاده کرد؟

مجموعه نگین برای مراقبت از روف گاردن و هرس درختان آن نیز آماده خدمت‌رسانی است و شما می‌توانید با اطمینان خاطر روف گاردن خود را به ما بسپارید.

چه زمانی باید درختان باغچه خود را هرس کنیم؟

این بستگی به نوع درخت دارد، اما برخی از دستورالعمل‌های کلی وجود دارد که باید دنبال کنید. چوب‌های بیمار یا آسیب‌دیده را می‌توان زمانی که دیدید جدا کرد تا از گسترش مشکل جلوگیری شود. بسیاری از درختان برگریز در زمستان و زمانی که در خواب زمستانی هستند هرس می‌شوند.

درختان گردو بهتر است چه زمانی هرس شوند؟

گردو را بین اواسط تابستان و اوایل پاییز هرس کنید تا از ترشح شیره بیش از حد جلوگیری شود و برش‌های هرس به خوبی بهبود یابد.

درختان گیلاس و آلو چه زمانی هرس می‌شوند؟

این درختان که مستعد ابتلا به بیماری قارچی برگ نقره هستند، بهتر است از اواخر فرودین تا اواسط تیر هرس شوند.

درختان کاج و سوزنی چه زمانی باید هرس شوند؟

فروردین تا اواخر مرداد برای هرس بسیاری از درختان سوزنی مناسب است.

درختان همیشه سبز چه زمانی باید هرس شوند؟

بسیاری از درختان همیشه سبز غیر مخروطی مانند چنار و نارون بهتر است در فصل بهار هرس شوند.

از چه سنی درختان را باید هرس کرد؟

هرس کردن یک درخت جوان (بین یک تا پنج سالگی) برای تعیین شکل و ساختار آینده آن مفید است.

هر کسی می‌تواند درخت یا درختان منزل و پیاده‌رو خود را هرس کند؟

قبل از انجام هر کاری، ببینید آیا سازمان حفاظت از محیط زیست و شهرداری اجازه هرس کردن درخت را به شما می‌دهد یا خیر. این مسئله خصوصا برای درختانی که در مناطق حفاظت شده هستند، ضروری است.

اگر درخت بزرگی نیاز به هرس داشته باشد چه باید کرد؟

هنگام هرس درختان، ایمنی بسیار مهم است. بنابراین ارزیابی درستی از توانایی و ابزار آلات خود داشته باشید. اگر شک دارید، با یک باغبان متخصص و حرفه‌ای تماس بگیرید تا به شما کمک کند.

چه درختانی را نباید هرس کرد؟

درختان مخروطی مانند کاج و صنوبر به هرس نیازی ندارند. این درختان فقط به منظور آرایش و تغییرات ظاهری می‌توانند به اشکال خاص هرس شوند.

بعد از هرس درخت چه باید کرد؟

شما باید بعد از هرس درخت را آبیاری کنید و در صورت بروز خشکسالی از اعمال تنش آبی به درخت جلوگیری کنید، زیرا آب از شاخه‌های جدید که پس از هرس جوانه می‌زنند حمایت می‌کند. همچنین باید طبق معمول کود دهی کنید تا رشد جوانه‌های جدید بیشتر شود.

مقالات مرتبط

تماس با ما