تمیز کردن هود آشپزخانه و فیلتر آن (استیل و شیشه‌ای و هود صنعتی)

هود آشپزخانه از جمله مواردی است که تمیز کردن آن مورد غفلت قرار می گیرد در صورتی که بخش مهمی از نظافت آشپزخانه به آن بستگی دارد زیرا به طور مستقیم روی سلامتی افراد خانواده تأثیر می گذارد. تجمع چربی، دود و انواع آلودگی ها در هود آشپزخانه می تواند محل مناسبی برای رشد باکتری ها، کپک ها و قارچ ها باشد. توجه داشته باشید به دلیل اینکه هود آشپزخانه از قطعات متعددی تشکیل شده است، بهتر است هر کدام از قطعات را جداگانه  و با دقت تمیز کرد.

همچنین در نظر داشته باشید که هود عموما در قسمت بالاتری از کابینت ها قرار دارد و نظافت کردن آن نسبتا دشوار است و همچنین لکه های سرسخت روغن نیاز به لوازم و مهارت برای پاک کردن دارند.

بنابراین ممکن است شما به یک تیم حرفه ای برای تمیز کردن هود نیاز داشته باشید تا صفر تا صد کارها را انجام دهند. قصد داریم در این مقاله  شما را با روش تمیز کردن انواع هود آشنا کنیم.

خدمات نظافت و تمیز کردن هود آشپزخانه نگین سرویس

خدمات نظافت و تمیز کردن هود آشپزخانه نگین سرویس

نظافت کردن هود آشپزخانه بسیار مهم است زیرا به تعویق انداختن نظافت آن باعث می‌شود تا موتور هود شما خراب شود و آشپزخانه پر از چربی های آزاردهنده گردد.

خدمات نظافت هود نگین سرویس عبارت است از:

  • نظافت تخصصی هود بر اساس جنس
  • نظافت هود های صنعتی کافه و رستوران
  • نظافت فیلتر هود
  • تعویض فیلتر هود

در صورتی که نیاز به دریافت خدمات نظافت هود در منزل، رستوران، مدرسه، سالن‌پذیرایی یا محل کار خود دارید، حتما با شماره تلفن‌ها یا واتساپ ما تماس حاصل فرمایید.

 

نظافت تخصصی هود بر اساس جنس

هود و هواکش آشپزخانه به دلیل وجود لکه های سخت و چسبنده‌ی چربی از جمله آلوده‌ترین و سخت‌ترین بخش‌های خانه برای نظافت به حساب می‌آیند اما جای نگرانی نیست زیرا تیم ما به طور تخصصی و بر اساس جنس هود، اقدام به نظافت می‌نمایند.

نظافت هود های معمولی فلزی یا استیل

نظافت هود های معمولی فلزی یا استیل

چنانچه فیلتر هود شما از نوع کاغذی یا کربنی باشد، نظافتچی ما فیلتر و سایر قطعات هود را تعویض می نماید. اما برای تمیز کردن فیلتر‌های فلزی یک تا دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با نصف فنجان جوش شیرین در آب گرم خیس کرده و چند دقیقه صبر می کند. سپس با استفاده از برس اسکراب ذرات چربی یا غذای روی فیلتر را از پاک می‌کند. پس از آن فیلتر را با آب گرم شسته و خشک می نماید. محصولات شوینده و پاک کننده‌ی آشپزخانه برای سطوح مختلف طراحی شده اند و برای تمیز کردن هود آشپزخانه بسیار عالی عمل می‌کنند.

سپس نظافتچی خانم از یک محلول چربی زدای قوی، یا یک پاک کننده چند منظوره برای نظافت بخش های داخلی و بیرونی هود استفاده می‌کند و سپس با دستمال میکروفایبر همه را تمیز و خشک می‌کند. در صورت لزوم این فرآیند را چند بار تکرار می‌نماید.

بعد از اتمام کار، فیلتر تمیز یا جدید، جای گذاری خواهد شد و هود شما آماده استفاده خواهد بود.

تمیز کردن هود شیشه‌ای آشپزخانه

تمیز کردن هود شیشه‌ای آشپزخانه

هودهای شیشه‌ای به دلیل ظاهر صاف و شیکی که دارند و فضای کمی که اشغال می کنند در آشپزخانه های معمولی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این هودها را نیز می توان با جوش شیرین تمیز کرد زیرا جوش‌شیرین با وجود پاک‌کنندگی قوی به شیشه آسیب نمی‌زند. نظافتچی ما دو قاشق چایخوری سر پر جوش‌شیرین را در یک کاسه آب جوش ریخته و با استفاده از یک پارچه نرم ابتدا سطوح بالایی هود را تمیز می کند و سپس به نقاط پایین‌تر می رود.

بعد از انجام مراحل گفته شده نظافتچی اقا از شیشه پاک کن استفاده می‌کند و تمام سطوح را تمیز می نماید. برخی برای براق شدن و درخشندگی بیشتر هود شیشه ای در این مرحله از کمی روغن بچه نیز استفاده می کنند.

نظافت هود های صنعتی کافه و رستوران

نظافت هود های صنعتی کافه و رستوران

در صورتی که فیلترها از نوع بافل، مش یا کربن باشند، ابتدا آن ها را جدا و تمیز می کنیم. سپس استیل اطراف چربی گیر را جدا می کنیم. تیم ما از پدها و برس های نرم که سایندگی ندارند برای  تمیز کردن عمقی فیلترها استفاده می کنند. در صورتی که فیلتر ها ابعاد بزرگی نداشته باشند و خیلی کثیف نباشند می‌توان از ماشین ظرفشویی رستوران برای شستن آنها استفاده کرد. در صورتی که فیلتر ها زیاد از حد کثیف باشند باید سینک را از آب و محلول چربی زدا پر کرد و فیلتر ها را درون آن قرار داد تا به مدت حداقل 3 ساعت خیس بخورند. برای تمیز کردن بخش داخلی و خارجی هود نیز از پد و برس نرم استفاده می کنیم. نظافتچی ما پس از چربی زدایی و تمیز کردن هود و بخش دودکش، قطعات هود را مجدداً نصب می نماید.

نظافت فیلتر هود

نظافت فیلتر هود

تمیز کردن فیلتر هود تنها برای فیلتر های استیل و آلومینیومی امکان پذیر است. برای نظافت و شستشوی این نوع فیلتر ها ابتدا سینک را از محلول جوش شیرین، مایع ظرفشویی و آب گرم پر نموده و سپس فیلتر ها را درون آن قرار می‌دهیم. پس از مدتی صبر کردن با یک برس نرم تمامی چربی ها را از روی آن پاک خواهیم کرد. فیلتر های استیل را می‌توان در ماشین ظرفشویی نیز قرار داد تا نظافت شوند اما هود های آلومینیومی را نمی‌توان در ماشین ظرفشویی گذاشت.

تعویض فیلتر هود

تعویض فیلتر هود

توصیه می کنیم برای تعیین زمان دقیق تعویض فیلتر هود، دفترچه راهنما را بخوانید. هر چند تیم ما می تواند این کار را به راحتی برای شما انجام دهد و فیلتر را تمیز نماید.

بعد از باز کردن پنل هود، فیلتر پشم شیشه به راحتی جایگزین خواهد شد و برای تعویض فیلتر کربنی نیز بایستی نوع و مدل آن را بدانیم تا با دسترسی به قسمت داخلی هود آن را نیز تعویض نماییم. بعد از پایان کار پنل هود را دوباره خواهیم بست.

نکاتی برای نگهداری از هود و افزایش طول عمر آن

نکاتی برای نگهداری از هود و افزایش طول عمر آن

یکی از مهم ترین علت های وجود لکه های سخت و چسبنده روی هود، سرخ کردن غذا است. کاهش غذای سرخ شده علاوه بر اینکه تمیز کردن هود را آسان‌تر می کند بلکه رژیم غذایی سالم تری را نیز موجب می شود. تمیز کردن مرتب و پیوسته ی هود مانع تجمع آلودگی ها و ذرات چسبنده ی بیشتر می شود و نظافت را راحت تر می نماید.

  • از نظافتچی بخواهید تا هر بار که برای نظافت دوره ای ب منزلتان می‌آید فیلتر هود را نیز نظافت نماید. تا از سخت شدن چربی ها خودداری شود.
  • از کارگر خانم بخواهید تا هنگام نظافت آشپزخانه نیز، بخش بیرونی هود را نیز با شوینده های ملایم نظافت نماید.
  • بعد از شستشو و نظافت هود از نظافتچی بخواهید تا آن را با پارچه مایکروفایبر خشک کند تا لکه های آب و مواد شوینده بر روی آن نماند.
  • از نظافتچی بخواهید ماهی یکبار فیلتر را بیرون بیاورد و در سینک بشوید. اگر به طور منظم هر ماه این کار را انجام دهید دیگر نظافت اساسی هود چندان ضروری نیست و می توان آن را به راحتی تمیز کرد.

هزینه تمیز کردن هود آشپزخانه

هزینه نظافت هود به نوع هود شما و جنس فیلتر آن بستگی دارد. در نظر داشته باشید که نظافت هود های رستوران ها و تهویه های صنعتی هزینه بیشتری در برخواهد داشت. از این رو برای هماهنگی های بیشتر و دریافت پاسخ سوالاتتان با همکاران ما در تماس باشید.

هزینه تمیز کردن هود آشپزخانه در منطقه 22 و چیتگر

در سال های اخیر، رستوران ها و فودکورت های زیادی به لطف احداث مجتمع های بام لند، طوبی و ایران مال در منطقه 22 و چیتگر شروع به کار کرده اند. هود و تهویه های این آشپزخانه ها نیز علاوه بر هود های منازل و مجتمع های مسکونی منطقه، نیاز به نظافت و رسیدگی مداوم دارند. بنابراین در صورت نیاز به خدمات تخصصی نظافت هود نیروهای حاضر در محل، سریعا به مقصد مورد نظر شما اعزام خواهند شد و با هزینه‌ای مقرون به صرفه خدمات مورد نظر را ارائه خواهند نمود.

سخن نهایی

هود آشپزخانه دستگاهی برای تصفیه ی هوا و از بین بردن بو است که هنگام استفاده از اجاق گاز، روشن می شود. تجمع ذرات چربی، گرد و غبار یا رسوب آهک در هود می تواند ظرفیت و عملکرد سیستم را به شدت کاهش دهد. بنابراین تمیز کردن منظم برای حفظ کارایی و بهبود عملکرد سیستم هود ضروری می باشد. تیم ما با ارائه ی خدمات حرفه ای در این زمینه می تواند خیال شما را بابت هر گونه هود کثیف در خانه، محل کار، مدرسه، تالار یا رستوران راحت کند و نگرانی شما را کاهش دهد.

سوالات متداول

هود آشپزخانه هر چند وقت یکبار باید تمیز شود؟

گفته می شود بهتر است هود آشپزخانه هر سه ماه یکبار تمیز شود اما در واقع نمی توان مدت زمان دقیقی مشخص کرد.

آیا نگین سرویس خدمات نظافت هود و تهویه های صنعتی را نیز ارائه می‌دهد؟

بله علاوه بر خدمات نظافت هود های صنعتی، نگین سرویس خدمات تخصصی نظافت رستوران را به شما عزیزان ارائه می‌دهد.

آیا هود و فیلتر آن با بخارشوی نیز قابل نظافت است؟

بله البته که نتیجه نهایی به خوبی نظافت هود با جوش شیرین و فرچه نیست اما در صورتی که هود زیاد کثیف نشده باشد می‌توانیم آن را با بخارشوی تمیز کنیم.

آیا استفاده از سرکه برای نظافت هود مضر است؟

خیر نظافت هود با سرکه بی خطر است و ضرری ندارد.

نظافت هود چقدر زمان می‌برد؟

تمیز کردن هود بسته به جنس، میزان آلودگی و موارد استفاده آن بستگی دارد، هود‌های صنعتی تقریبا 3 تا 4 ساعت زمان لازم دارند اما هود‌های خانگی در یک ساعت تمیز خواهند شد.

برای نظافت هود کارگر آقا بهتر است یا خانم؟

برای نظافت هود، می‌توانید هم از کارگر خانم و هم آقا کمک بگیرید.

مقالات مرتبط

تماس با ما