تمیز کردن پارکت و لمینت کف

پارکت و لمینت تأثیر بسیار زیادی بر دکوراسیون منزل دارند و در سبک‌ها و رنگ‌های متنوعی عرضه می شوند. هرچند ظاهر مشابهی دارند اما حفظ و نگهداری از آنها متفاوت است و به دقت و صبر زیادی نیاز دارد. به عنوان مثال تکه های کوچک چوب موجود در پارکت باریک تر و نازک تر از تخته های معمولی هستند و به مراقبت ویژه ای نیاز دارند و نباید به هنگام تمیز کردن در معرض رطوبت و آب قرار بگیرند زیرا باعث تاب برداشتن و برآمدگی آنها می شود.

همانطور که توضیح دادیم نظافت و نگهداری از پارکت و لمینت ساده نیست و یک اشتباه کوچک می‌تواند باعث خراب شدن آن شود و تعمیراتی پر هزینه ای برایتان بتراشد. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پارکت حتما از سرویس های نظافتی حرفه‌ای کمک بگیرید. در این مقاله ما به شما نشان خواهیم داد که همکاران ماهر و دوره دیده نگین سرویس چگونه پارکت ولمنیت ها را تمیز خواهند کرد.

خدمات تمیز کردن پارکت و لمینت نگین سرویس

خدمات تمیز کردن پارکت و لمینت نگین سرویس

امروزه پارکت و لمینت نقش پررنگی در طراحی دکوراسیون داخلی منازل ، رستوران ها ، سالن های پذیرایی ، مغازه ها و مجتمع های لوکس دارد و به گرما و زیبایی محیط بیش از پیش می‌افزاید. در عین حال نگهداری درست و اصولی از این کفپوش ها نیز بسیار مهم است. هرگونه ماده شیمیایی قوی و یا برس زبر می‌تواند باعث ایجاد خطوط بر روی پارکت شوند. بنابراین مهم ترین نکته این است که از افراد باتجربه و دقیق برای نظافت اصولی این سطوح استفاده نمایید. پارکت ها جنس مختلفی دارند و برخی جلا خورده هستند ، برخی مدل های دیگر بعد از چند سال نیاز به سمباده کشی و پولیش دارند. نگین سرویس همراه شماست تا خدمات نظافت و نگهداری از پارکت را به عزیزان همراه ارائه نماید.

خدمات نگین سرویس به شرح زیر است:

  • تمیز کردن و نظافت پارکت و لمینت.
  • نظافت پارکت با بخارشوی.
  • پاک کردن لکه ها از روی پارکت.
  • پولیش و براق کردن پارک.

برای رزرو و یا دریافت پاسخ سوال هایتان می‌توانید با شماره تلفن ها و واتساپ ما درتماس باشید. کارشناسان ما راهنمایی های لازم را برای سرویس نظافتی درخواستیان به شما ارائه خواهند نمود.

 تمیز کردن و نظافت پارکت و لمینت

تمیز کردن و نظافت پارکت و لمینت

برای تمیز کردن و نظافت پارکت و لمینت باید از مواد شوینده و پاک کننده های ملایم استفاده کرد زیرا ساختار پارکت و لمینت ظریف و حساس است و کوچکترین بی دقتی می تواند باعث خراب شدن و آسیب آن ها شود. رعایت نکات زیر علاوه بر تمیز کردن پارکت و لمینت حفظ و نگهداری از آنها را تضمین می نماید.

جارو زدن پارکت و لمینت

قبل از تمیز کردن پارکت و لمینت با شوینده های خیس، ابتدا باید کف را جارو کنید و آن را از گرد و غبار و موهای حیوانات خانگی پاک نمایید. چنانچه این مرحله را انجام ندهید گرد و خاک و آب با هم مخلوط شده و باعث ایجاد خراش روی پارکت و لمینت می گردند. هنگام جارو زدن پارکت از سری مخصوص استفاده نمایید. این سری ها دارای براش کوچک و نرم هستند که از موی طبیعی ساخته شده و مانع خراشیدن پارکت می شوند.

شستشوی پارکت و لمینت

پس از جارو زدن نوبت شستشوی پارک و لمینت است که این کار یا به روش سنتی و با تی و پارچه میکروفایبر انجام می شود یا با استفاده از کف شور. به هنگام پاک کردن کفپوش توجه داشته باشید پارچه ی میکروفایبر یا کف شور را فقط کمی مرطوب کنید به طوری که پس از پاک کردن، مقدار رطوبت باقیمانده به اندازه ای باشد که سریع خشک شود. در غیر این صورت، کفپوش ممکن است برآمده و متورم شود و آسیب ببیند. بعضی کف شورها طوری طراحی شده اند که به طور ملایم و آرام نظافت را انجام دهند.

نظافتچی خانم با توجه به نوع کفپوش، شوینده ی مخصوص را به آب اضافه می کند. کف شور با حرکت رفت و برگشتی سطوح را به طور یکنواخت تمیز می کند. اگر پس از گذشت دو دقیقه پارکت همچنان مرطوب باشد باید با استفاده از یک پارچه ی نرم آن را خشک کرد.

لازم به ذکر است که بهترین گزینه برای نظافت پارکت آب و شوینده های مخصوص چوب است اما اگر این شوینده ها را در دسترس نداشتید ما می‌توانیم از محلول های رقیق آب و مایع و آب و سرکه استفاده کنیم.

به خاطر داشته باشید که محلول سرکه و آب بایستی بسیار رقیق باشد زیرا سرکه ممکن است سطح جلا خورده پارکت را از بین ببرد و باعث ایجاد خط و خش روی  پارکت شود.

هر چند تمیز کردن لمینت راحت‌تر از تمیز کردن فرش است، اما مشکلات خاص خودش را دارد. برخی از تمیزکننده ها آنقدر قوی نیستند که لکه های سرسخت و سمج را از بین ببرند و برخی دیگر به اندازه ای قوی هستند که ممکن است به لمینت آسیب برسانند. تجهیزات و روش های نامناسب نیز می تواند باعث ایجاد خط و خش و خراب شدن ظاهر لمینت شود. همچنین استفاده از آب زیاد با دمای نامناسب باعث بالا آمدن و پوسته شدن لمینت می گردد.

برای نظافت سطح لمینت ما از محلول های مخصوص نظافت پارکت و لمینت استفاده می‌کنیم اما محلول رقیق سرکه و آب نیز برای نظافت لمینت مناسب است و آن را درخشان می‌کند.

نظافت پارکت و لمینت با بخارشوی

نظافت پارکت و لمینت با بخارشوی

برای نظافت پارکت و لمینت می توان از بخارشوی استفاده کرد. کارگران ما از یک سری مخصوص با پارچه میکروفایبر استفاده می‌کنند و با حرکت رفت و برگشتی بخارشوی به سرعت کف را تمیز می نمایند. بسیار مهم است که میزان بخار مورد استفاده برای پاک کردن سطوح  به اندازه باشد.

به همین خاطر همکاران ما از کمترین قدرت بخارشوی استفاده می‌کنند تا آسیبی به پارکت و کفپوش شما نرسد. به خاطر داشته باشید که اگر کفپوش لمینت شما از جنس وینیل باشد نظافت آن با بخارشوی بسیار راحت و موثر است.

همچنین سری بخار‌شوی نباید به مدت طولانی روی یک نقطه از کفپوش قرار گیرد. در صورت استفاده از بخار شوی باید دقت کرد بخار و رطوبت به درزها و لبه ها نفوذ نکند زیرا باعث برآمدگی و آسیب پارکت و لمینت خواهد شد.

پاک کردن لکه‌ها از روی پارکت و لمینت

پاک کردن لکه‌ها از روی پارکت و لمینت

لکه‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند لکه های روی سطوح و لکه هایی که به درون کفپوش نفوذ کرده‌اند. برای جلوگیری از ایجاد لکه روی پارکت و لمینت باید پس از ریختن نوشیدنی یا آب میوه، باقیمانده‌ی غذا یا هر چیز دیگر روی کفپوش، بلافاصله آن را با یک پارچه پاک کرد. برای پاک کردن لکه های سمج تر می توان از یک پاک کننده‌ی چند منظوره استفاده کرد. برای تمیز کردن پارکت علاوه بر استفاده از پاک کننده‌ی چوب می‌توان از آب و صابون یا نرم کننده ی پارچه نیز استفاده نمود.

نظافتچیان ما کفپوش را طبق روش‌های گفته شده و غالباً با آب تمیز می کنند اما لکه‌هایی که به درون کفپوش نفوذ کرده‌اند را به ناچار باید با پولیش یا سمباده پاک کرد.

پولیش و براق کردن پارکت و لمینت

پولیش و براق کردن پارکت و لمینت

یکی از راه هایی که طول عمر پارکت را زیاد می‌کند ، به تمیزی آن کمک می‌کند و آن را زیباتر نشان می‌دهد ، پولیش و جلا دادن پارکت است. مواد جلا‌دهنده گونه های مختلفی دارند که بر اساس نوع پارکت شما و به دلخواه خودتان انتخاب می‌شوند.

برای پولیش پارکت ابتدا تمامی لوازم بایستی جمع آوری شوند، برای اینکار می‌توانید از خدمات جابجایی نگین سرویس استفاده نمایید. سپس وکس و ماده مورد نظر بر روی سطوح پاکت پرداخت خواهد شد.

مواد جلا دهنده مثل یک لایه ی محافظ و ضد آب عمل می کنند و بدون بو هستند. معمولاً حدود یک تا سه ساعت زمان لازم است تا خشک شوند.

سپس همکاران ما از پولیشر های مخصوص صنعتی برای تثبیت و پرداخت نهایی کار استفاده می‌نمایند تا ظاهری یک‌دست و جذاب به خانه بدهد

توصیه می‌شود پس از پرداخت نهایی، پارکت را به طور منظم جارو کنید تا ظاهرش حفظ شود. همچنین در صورت نیاز برای جلوگیری از ایجاد خط و خش، از پوشیدن کفش های پاشنه بلند و آوردن حیوان خانگی دارای پنجه به روی پارکت خودداری نمایید.

به خاطر داشته باشید که سطوح لمینت نیازی به جلا دادن ندارند این سطوح به گونه‌ای طراحی شده اند که همواره براق باشند و استفاده از پولیش تنها باعث از بین رفتن برق و زیبایی آنها می‌شود و سطح را کدر می‌کند.

نکاتی برای نگهداری از پارکت و لمینت

نکاتی برای نگهداری از پارکت و لمینت

بهترین راه تمیز نگه داشتن پارکت و لمینت، پیشگیری از کثیف شدن آنها می باشد. هر چند هیچوقت نمی توان به طور کامل از کثیف شدن آنها جلوگیری کرد اما با رعایت نکاتی که در ادامه آورده شده می توان به میزان زیادی این مشکل را برطرف کرد.

تشک درب ورودی

با وجود یک تشک جلوی درب ورودی منزل و پاک کردن آلودگی و رطوبت کفش روی آن می توان به میزان زیادی از کثیف شدن خانه پیشگیری کرد.

تهویه

استفاده از تهویه پس از تمیز کردن پارکت کمک می کند کفپوش خانه سریعتر خشک شود. هر چند در هوای خیلی گرم یا خیلی سرد توصیه نمی شود.

پاک کردن فوری

اگر لکه ها را بلافاصله پس از مشاهده از روی پارکت پاک کنید دیگر به عمق نفوذ نمی کنند و به راحتی پاک می شوند.

جلا دادن و پرداخت

همانطور که گفته شد استفاده از مواد جلا دهنده مانند روغن، وکس یا لاک مانند یک لایه محافظ عمل کرده و مانع آسیب رسیدن به پارکت می شوند. بهتر است هر چند وقت یکبار از مواد جلا دهنده استفاده کرد.

هزینه تمیز کردن پارکت و لمینت

نظافت پارکت و لمینت باتوجه به متراژ کف، تعداد اتاق‌ها و دیگر خدمات درخواستی شما هزینه‌ای متفاوت خواهد داشت. در صورتی پارکت نیاز به وکس و جلا دادن نیز داشته باشد هزینه متفاوت خواهد بود. برای نظافت مکان هایی مثل رستوران، مغازه، سالن پذیرایی یا مجتمع های تجاری که متراژ بالاتری دارد در صورت درخواست شما می‌توانیم از ماشین های مخصوص کف سابی نیز برای نظافت استفاده نماییم ، که هزینه‌ی آن متفاوت خواهد بود.

هزینه تمیز کردن پارکت و لمینت در منطقه 22 و چیتگر

بعد از گسترش شهرک سازی ها و ساخت و ساز انواع واحد های تجاری و تفریحی ، نیاز روتین به نظافت محیط در منطقه چیتگر بالا رفته است. پارکت نیز در دکوراسیون داخلی اکثر منازل نوساز ، مغازه ها و مجتمع های تجاری مدرن استفاده شده است. از این رو ساکنین منطق نیاز به خدمات نظافت و مراقبت از پارکت دارند که در اسرع وقت و با هزینه‌ای مقرون به صرفه به آنان ارائه شود. نگین سرویس با نیروهای ساکن در محل خود توانسته تا شرایط ویژه‌ای برای همراهان خود در منطقه 22 به وجود آورد تا در اسرع وقت به خدمات نظافتی دسترسی داشته باشند.

سخن نهایی

تمیز کردن عمقی و منظم پارکت و لمینت یکی از بهترین روش های بالا بردن دوام و درخشندگی آنهاست. هرچند ساییدگی و پارگی این کفپوش ها اجتناب ناپذیر است و بالاخره عمر آنها تمام می شود اما استفاده از یک تیم حرفه ای که با تجهیزات تخصصی اقدام به نظافت و پرداخت پارکت و لمینت خانه نماید باعث می شود کفپوش ها دوام بیشتری بیاورند و ظاهر طبیعی خود را حفظ کنند و از ایجاد آلودگی بیشتر جلوگیری نمایند. بدین منظور می توانید از خدمات نظافت و نگهداری از پارکت ما استفاده نمایید و با شماره های تلفن و واتساپ ما در تماس باشید.

سوالات متداول

هر چند وقت یکبار باید کفپوش را تمیز کرد؟

برای پیشگیری از تجمع گرد و خاک و باکتری ها بهتر است یک یا دو بار در هفته کفپوش را جارو و تمیز نمایید. سعی کنید مکان هایی مانند غذا خوری و آشپزخانه را هر روز و مکان هایی که آلودگی کمتری دارند را ماهی یکبار تمیز کنید.

بهترین تمیز کننده ی پارکت چیست؟

تمیزکننده و اسپری های مخصوص چوب بهترین گزینه برای تمیز کردن پارکت هستند.

آیا نگین سرویس می تواند کفپوش را سمباده بزند؟

سنباده زدن کاری ظریف و حساس است و بهتر است توسط یک تیم حرفه ای انجام شود. عدم استفاده از تجهیزات مناسب می تواند عمر کفپوش را ده سال کاهش دهد. همچنین در صورتی که پس از سمباده زدن می خواهید از لایه ی محافظ استفاده کنید باید ابتدا اطمینان حاصل کنید به خوبی سنباده زده اید زیرا در غیر این صورت روغن یا لاک ممکن است اشتباهات سمباده را بپوشانند و کف را خراب کنند.

آیا می توان از سفید کننده برای تمیز کردن پارکت استفاده کرد؟

به جای سفید کننده از صابون و سرکه استفاده نمایید. هر چند این محصولات بلافاصله به کفپوش آسیب نمی زنند و در مقایسه با سفید کننده، آمونیاک و چند منظوره ملایم تر هستند اما بهتر است به صورت رقیق شده و به میزان کم و محدود مصرف شوند. زیرا استفاده ی پی در پی از آنها می تواند روی پوشش لاک و در نتیجه روی پارکت تأثیر بگذارد.

چرا تمیز کردن پارکت مهم است؟

پارکت از تکه های چوب تشکیل شده است و به دلیل اینکه چوب ماده ای طبیعی می باشد، رطوبت، چربی و آلودگی را به راحتی جذب می کند. برای افزایش عمر پارکت بسیار مهم است که به طور مرتب آن را تمیز نمایید.

تفاوت پارکت با لمینت چیست؟

پارکت به صورت وکس شده، روغن کاری شده یا لاک زده عرضه می شود و متنوع است. به رطوبت حساس است و تمیز کردن آن باید با رطوبت کمی انجام شود زیرا چوب  به کار رفته در آن ممکن است متورم یا خرد شود.

لمینت معمولاً به صورت طرح چوب، کاشی یا سنگ در بازار موجود است. شامل یک لایه فیبر ، یک لایه تزئینی و یک لایه رزین ملامینه شفاف به عنوان روکش می باشد. سطح آن به خراشیدگی مقاوم است و به راحتی تمیز می شود. اما لبه های آن به رطوبت حساس هستند و باید مانند پارکت با کمی رطوبت آن را تمیز کنید.

چگونه باید لمینت را تمیز کرد؟

استفاده از سرکه یکی از بهترین راه های تمیز کردن لمینت است که نسبت به شوینده های شیمیایی موجود در بازار ملایم تر و مطمئن تر است و می تواند لکه ها و آلودگی های عمقی را تمیز نماید.

مقالات مرتبط

تماس با ما