نظافت کانال کولر و داکت اسپلیت

داکت‌ها و کانال‌های وسایل سرمایشی ـ گرمایشی نقش مهمی در مطلوب نگه داشتن دمای خانه در طول سال دارند. آن‌ها جریان هوای گرم را در طول زمستان در سراسر خانه به گردش درمی‌آورند و هوای خنک را در فصل تابستان پخش می‌کنند. بنابراین تمیز کردن منظم کانال‌ کولر و اسپیلت یکی از بخش‌های مهم نظافت و نگهداری از خانه برای داشتن یک محیط زندگی سالم و پاکیزه است.

نظافت کولر و اسپیلت مستلزم آن است که تمام بخش‌های دستگاه، شامل فیلتر، پنل، دریچه‌های ورودی و برگشتی با تجهیزات مخصوص و حرفه‌ای نظافت داکت اسپیلت تمیز شود. نحوه نظافت کولر گازی و داکت را در این مقاله برای‌تان توضیح می‌دهیم.

نظافت کانال کولر یک کار تخصصی است. بدون ابزار و دانش مناسب خطر آسیب دیدن کولر یا اسپیلت وجود دارد. علاوه بر این دسترسی به کانال های کولر مشکل است و برای افراد مسن و یا بیمار دشوار است. در ضمن محیط های بزرگ و وسیع مثل مدارس و بیمارستان‌ها نیاز به چندین نیروی متخصص برای نظافت بخش های مختلف کولر‌ها دارند بنابراین بهترین گزینه استفاده از نیروهای ماهر نظافتی است.

خدمات نظافت کانال، دریچه و داکت کولر با نگین سرویس

خدمات نظافت کانال، دریچه و داکت کولر با نگین سرویس

امروزه اکثر مردم می‌دانند که آلودگی هوای داخلی مشکلی نگران‌ کننده است که روز به‌ روز آشکارتر می‌شود. بسیاری از شرکت‌ها محصولات و خدماتی را بازاریابی می‌کنند که بر بهبود کیفیت هوای داخلی متمرکز است.

از این رو نه تنها منازل، بلکه بیمارستان‌ها، مدارس، آشپزخانه و رستوران ها، کافه و سالن های آمفی تئاتر و… به نظافت منظم و دوره ای داکت های کولر جهت تهویه هوای بهتر و حفظ سلامت افراد نیاز دارند.

خدمات نگین سرویس عبارت است از:

 • نظافت کانال ودریچه کولر های آبی
 • نظافت کولر های گازی
 • نظافت داکت اسپلیت

چنانچه برای منزل، محل کار، سالن ورزشی، سالن همایش و یا هر مکان دیگری نیاز به نظافت داکت کولر یا تهویه دارید می‌توانید با شماره تلفن‌ها و واتساپ ما در ارتباط باشید. همکاران ما در نگین سرویس به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

نظافت کانال کولرهای آبی

نظافت کانال کولرهای آبی

کل فرایند نظافت کولرهای آبی به دو مرحله ـ بررسی پیش از نظافت و تمیز کردن کانال کولر ـ تقسیم می‌شود.

تکنیسین کولر دستگاه را پس از ورود به محل بررسی می‌کند. تمام نقاط دسترسی به کانال کولر را کنترل می‌کند، وضعیت کولر آبی را با نگاه کردن به داخلش ارزیابی می‌کند و تصمیم می‌گیرد که با توجه به شرایط خانه‌تان بهترین روش برای تمیز کردن کانال کولر آبی کدام است. نظافت پس از بررسی کانال کولر شروع می‌شود.

پس از آن تکنیسین دستگاه جمع‌آوری خلأ را تنظیم می‌کند. ایجاد فشار منفی در کانال‌های کولر مهم است، چون به این‌ ترتیب مطمئن می‌شویم که گرد و غبار و ذرات دیگر در خانه پخش نمی‌شود و در دستگاه جمع‌آوری خلأ جمع می‌شود. تکنیسین شستشوی دیواره‌های کانال کولر را پس از تنظیم دستگاه خلأ شروع می‌کند و آلاینده‌هایی مانند گرد و غبار، گرده‌ها، باکتری‌ها و دیگر ذرات چسبناک چسبیده به دیواره‌ها را از کانال کولر خارج می‌کند.

نظافتچی کانال‌های کولر را پس از اتمام نظافت دوباره بازرسی می‌کند تا مطمئن شود که جایی را از قلم نینداخته و کانال‌های کولر کاملاً تمیز شده است.

هنگام نظافت داکت کولر، ما دریچه‌ی کولر را نیز برایتان نظافت خواهیم کرد، در صورتی که دریچه قابل جدا شدن باشد، آن را با شوینده ملایم و آب شستشو و خشک خواهیم نمود، در غیر این صورت آن را با پاک کننده های چند منظوره تمیز خواهیم کرد.

نظافت پنل بیرونی کولر آبی

نظافت پنل بیرونی کولر آبی

نظافت پنل کولرهای آبی بسیار ساده است. در صورتی که نیاز داشتید پنل کولر نیز همراه با کانال کولر تمیز شود، می‌توانید هنگام تماس با کارشناسان این مورد را نیز ذکر کنید. ما ابتدا درب های پنل را باز کرده و پوشال آن را تعویض می‌نماییم. سپس بخش های مختلف آن نظافت می‌کنیم تا گرد و خاک و آلودگی‌ها مانع از کاهش بهره‌وری کولر نشود.

نظافت کولرهای گازی

نظافت کولرهای گازی

کولر های گازی اسپلیت، داکت و کانال های وسیع ندارند در عوض دو بخش پنل داخلی و پنل خارجی کمپرسور (کندانسور) دارند که بایستی نظافت شوند.

برای نظافت بخش خارجی یا کندانسور اسپلیت، نظافتچیان ما بعد از قطع نمودن جریان برق، ابتدا درب پنل را باز نموده و فیلتر داخلی آن را با آب می‌شویند.

برای نظافت بخش داخلی کولر اسپلیت نیز بعد از باز نمودن درب آن، فیلتر داخلی را جدا کرده و با مایع و صابون می‌شوییم، سپس بخش داخلی را با جارو برقی نظافت می‌نماییم تا خاک آن گرفته شود. بعد از خشک شدن فیلتر آن را در جای خود قرار می‌دهیم و درب آن را می‌بندیم.

نظافت داکت اسپلیت

نظافت داکت اسپلیت

داکت اسپلیت‌ها بسیار شبیه به کولرهای اسپلیت معمولی هستند با این تفاوت که در سقف کار گذاشته می‌شوند و کانال کشی می‌شود. همانند نظافت کانال کولر ابی کارگران نگین سرویس، بعد از بررسی کانال ها، آن را با جاروبرقی مخصوص نظافت می‌نمایند و سپس دریچه های آن را نظافت کرده و سر جای خود قرار می‌دهند.

مزایای نظافت داکت و کانال کولر

مزایای نظافت داکت و کانال کولر

نظافت حرفه‌ای داکت و کانال کولر مزایای فراوانی دارد که در این بخش به پنج مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

پاکیزه‌تر کردن محیط زندگی

 • نظافت حرفه‌ای کانال کولر گرد و غباری را کاهش می‌دهد که در صورت تمیز نکردن کولر در سراسر فضای زندگی‌تان پخش می‌شد و روی مبلمان، تخت، کف و خلاصه همه‌جا می‌نشست. خوشبختانه تمیز کردن کامل کانال کولر میزان نظافت داخلی و گردگیری لازم را برای حفظ بهداشت در خانه کاهش می‌دهد.

کاهش حساسیت‌زاها و محرک‌ها

 • کانال‌های کولر علاوه بر گرد و غبار عموماً آلاینده‌ها و میکروارگانیسم‌های مضری، مانند شوره حیوانات خانگی، باکتری‌ها، گرده‌ها، کپک، هاگ قارچ‌ها و سموم مشابه، را در خود جمع می‌کند. افراد دچار حساسیت، آسم و دیگر مشکلات تنفسی نسبت به این ذرات هوابرد بسیار حساس هستند. نظافت دوره‌ای کانال کولر فضای زندگی را سالم‌تر می‌کند. در غیر این صورت هوای آلوده بارها و بارها در خانه می‌چرخد؛

آسان‌تر کردن تنفس برای همه

 • حتی اگر هیچ کس در خانه‌تان دچار حساسیت مزمن یا مشکلات تنفسی نباشد، هوای پاکیزه‌تر نفس کشیدن را برای همه آسان‌تر می‌کند. حتی اگر جزء سالم‌ترین آدم‌های روی کره زمین هم باشید، ورود گرد و غبار و آلاینده‌ها به بینی و ریه‌ها محرک سرفه و عطسه و گرفتگی سینوس و برونش می‌شود. نظافت کانال کولر محیط مطلوب‌تری را ایجاد می‌کند و رفاه را افزایش می‌دهد. ترجیح می‌دهید در کدام هوا نفس بکشید، هوای تمیز یا هوای کثیف؟

از بین بردن بوهای ناخوشایند

 • حیوانات خانگی، شوینده‌ها، رنگ نقاشی، کپک، مصرف دخانیات و حتی آشپزی کردن همگی باعث انباشته شدن بوهای زننده در کانال کولر می‌شود. هر بار که کولر یا اسپیلت را روشن می‌کنید، این رایحه‌ها بارها و بارها در خانه جریان پیدا می‌کند. حتی جمع شدن گرد و غبار و آلودگی در طول سالیان باعث می‌شود بوی نا و کهنگی از کانال کولر استشمام شود. نظافت دقیق و کامل کانال‌های کولر تمام ذرات بدبوی گیرافتاده را پاک می‌کند و به شاداب‌تر و خوشبوتر شدن خانه کمک می‌کند.

افزایش بازده جریان هوا

 • گرد و غبار و دوده فراوانی در کانال‌های کولر و داکت‌های اسپیلت جمع می‌شود. این آلودگی‌ها جریان هوای خروجی از کولر و اسپیلت را محدود می‌کنند. در نتیجه دستگاه باید برای گرم یا خنک کردن خانه بیشتر کار کند و به این ترتیب بازدهی‌اش کمتر می‌شود. برعکس کولر تمیز با بیشینه بازدهی کار می‌کند و مقرون‌به‌صرفه‌ترین عملکرد را ارائه می‎دهد.

هزینه و قیمت نظافت کولر

هزینه نظافت کانال کولر و دریچه های آن به تعداد آنها، متراژ کانال کولر، نوع آن و شدت کثیف بودن آن بستگی دارد. برای کسب اطلاع از هزینه های این سرویس، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و موارد مورد نظر خود را با آنها در میان بگذارید تا آنها هزینه تخمینی نظافت کولر را با شما درمیان بگذارند.

هزینه نظافت کولر در چیتگر و منطقه 22

نزدیکی منطقه چیتگر به دریاچه و پارک موجب می‌شود تا ساکنین منطقه در معرض میزان خاک و غبار بیشتری قرار بگیرند و این گرد و غبار می‌تواند در کانال های کولر برای مدت طولانی بماند و هنگام روشن شدن دوباره باعث آلودگی منزل شود. بنابراین نیاز به نظافت کولر نه تنها برای منازل بلکه برای مغازه‌ها و مراکز خرید که سیستم های تهویه وسیعی دارند نیز ضروری است. نگین سرویس با نیروهای حاضر در محل خود با سرعت و با هزینه‌ای مقرون به صرفه در محل حاضر شده و خدمات مورد نظر شما را ارائه خواهد داد.

سخن نهایی

تمیز کردن کانال کولر تغییر چشمگیری را در بهداشت و سلامت خانه ایجاد می‌کند. از بین بردن گرد و غبار، آلودگی و میکروب‌های در حال رشد از کانال کولر، کیفیت هوای داخلی را بهبود می‌دهد و موجب تمیزتر شدن خانه و افزایش بازدهی کولر یا اسپیلت می‌شود. تمیز بودن کانال کولر به معنای کمتر شدن گرد و غبار و آلودگی در خانه و هوای خانه است. نگین سرویس سال‌ها در زمینه تمیز کردن دستگاه‌های مسکونی و تجاری تجربه دارد. کافی است با ما تماس بگیرید تا از خدمات تخصصی‌مان برخوردار شوید.

پرسش‌های پرتکرار

کانال‌های کولر را هر چند وقت یک بار باید تمیز کنیم؟

زمان‌بندی نظافت کانال کولر به عامل‌های متعددی، مانند وجود حیوانات خانگی و سیگار کشیدن در خانه، بستگی دارد. به‌طور متوسط توصیه می‌شود که کانال‌های کولر را هر دو تا پنج سال یک بار تمیز کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم هر زمان که با مشکلی مانند کیفیت نامناسب هوا یا دیده شدن کپک در خانه مواجه شدید، کانال‌های کولر را تمیز کنید.

چه فصلی از سال بهترین زمان برای تمیز کردن کانال کولر است؟

بهار و اواخر پاییز پرطرفدارترین زمان سال برای نظافت کانال کولر است. چون در این فصل‌ها چندان از کولر یا اسپیلت استفاده نمی‌شود. بنابراین بهار و اواخر پاییز زمان فوق‌العاده‌ای برای آماده کردن وسایل گرمایشی و سرمایشی جهت مقابله با گرمای تابستان و سرمای زمستان است. در هر حال صرف‌ نظر از زمان متداول، بهترین زمان برای تمیز کردن کانال کولر وقتی است که کانال کولر کثیف شده باشد.

تمیز کردن کانال کولر چقدر طول می‌کشد؟

نظافت کانال‌های کولر خانه‌ای با مساحت استاندارد به طور متوسط دو تا چهار ساعت زمان می‌برد. البته مدت زمان واقعی نظافت کانال‌های کولر توسط نظافتچی‌های حرفه‌ای‌ متغیر است و به عامل‌هایی مانند بزرگی خانه، میزان آلودگی کانال کولر، عمر کانال کولر و نوع دستگاه بستگی دارد.

آیا نظافتچیان نگین سرویس می‌توانند بدون برداشتن دریچه کانال کولر را نظافت نمایند؟

در صورتی که امکان باز کردن دریچه کولر وجود نداشته باشد تنها می‌توان از جارو های صنعتی مخصوص برای نظافت خاک و غبار استفاده نماییم.

نظافتچی‌ها از جاروبرقی برای زدودن گرد و غبار و آلودگی از داخل دریچه‌ها استفاده می‌کنند. همچنین نیروهای ما بیرون دریچه و دیوار و سقف دورش را با دستمال میکروفایبر مرطوب پاک می‌کنند.

آیا نظافت کولر و کانال های آن به از بین رفتن کپک نیز کمک می‌کند؟

بله نظافت و از بین رفتن خاک به تمیز شدن و از بین رفتن کپک نیز کمک می‌کند.

اگر کانال کولر تمیز نشود، چه اتفاقی می‌افتد؟

کوتاهی در تمیز کردن کانال کولر خطرهای متعددی را به دنبال دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش کیفیت هوا
 • دامن زدن به حساسیت
 • جمع و پخش شدن کپک
 • کاهش بازدهی دستگاه
 • بالا رفتن مبلغ قبض برق ماهانه
 • افزایش خطرهای مربوط به مونواکسید کربن

چه مدت پس از تمیز کردن کویل کولر گازی می‌توانم آن را روشن کنم؟

پیش از روشن کردن دستگاه تهویه از خشک شدن کاملش مطمئن شوید. کولر گازی را پس از تمیز کردن کویل، حداقل به مدت 30 تا 60 دقیقه روشن نکنید.

مقالات مرتبط

تماس با ما