نظافت کابینت: تمیزکاری و چینش انواع کابینت چوبی، گلاس و ام دی اف

نظافت کابینت‌ها و سطوح در ظاهر آشپزخانه تاثیر زیادی داشته و برای خانم خانه اهمیت بسیاری دارد. علاوه‌بر این، با توجه به اینکه در آپارتمان‌های امروزی از اتاق نشیمن و پذیرایی، آشپزخانه کاملا دید دارد بنابراین بسیار مهم است که به طور هفتگی کابینت‌ها تمیز شوند و سطوح برق انداخته شوند. تمیزکاری سطوح آشپزخانه و کابینت‌ها درصورتی‌که به درستی انجام نشود، ممکن است موجب پوسته پوسته شدن کابینت‌ها و به اصطلاح باد کردن آنها شود. بنابراین بسیار مهم است که در مورد نحوه نظافت کابینت‌های آشپزخانه آگاهی کامل داشته باشید و حتی این امر را به شرکت‌های نظافت منزل بسپارید. خانم‌های خانه‌دار معمولا ترجیح می‌دهند برای نظافت آشپزخانه (کابینت، یخچال، فر گاز و …) نظافتچی خانم استخدام کنند؛ چرا که نظافتچی خانم در امر نظافت دقت و وسواس بیشتری داشته و با فوت و فن نظافت کابینت‌ها به خوبی آشنایی دارد.

چرا نظافتچیان نگین را برای نظافت و تمیزکاری کابینت‌ها انتخاب کنیم؟


چرا نظافتچیان نگین را برای نظافت و تمیزکاری کابینت‌ها انتخاب کنیم؟

در موسسه خدمات نظافتی نگین کلیه آموزش‌های لازم در خصوص نحوه صحیح نظافت کابینت‌ها، مواد شوینده مناسب مخصوص هر نوع کابینت و…، از قبل به نظافتچیان ارائه شده است. برخی از ویژگی‌های نظافتچیان نگین که آنها را از سایر کارگران متمایز کرده است، عبارتند از:

تجربه کافی

خانم‌های خانه‌دار معمولا می‌خواهند کارگری را استخدام کنند که تجربه کافی داشته باشد. نگین سرویس خیال شما را از این بابت آسوده می‌کند. نظافتچیان نگین با سال‌ها سابقه در امور نظافت منزل، به کارشان تسلط داشته و نیازی به تذکر ندارند. نیروهای خدماتی نگین با توجه به استانداردهای تعریف شده و طبق چک لیستی که به همراه دارند، کابینت‌ها را نظافت کرده و سطوح را برق می‌اندازند. با مراجعه به سایت نگین سرویس و مشاهده امتیازات نظافتچیان و همچنین خواندن نظرات کاربران می‌توانید بهترین نظافتچی با بالاترین امتیاز را انتخاب کنید.

مهارت و توانایی

با توجه به اینکه کابینت‌های آشپزخانه از متریال مختلفی همچون شیشه، فلز، ام دی اف و … ساخته شده‌اند، نحوه نظافت و مواد شوینده مناسب آنها نیز متفاوت می‌باشد. نظافتچی ماهر می‌داند که چگونه و با استفاده از چه موادی کابینت‎‌ها و سطوح را تمیز کند تا سطوح خراب نشوند و به اصطلاح باد نکنند. به طور مثال برای نظافت کابینت هایگلس می‌توانید از مخلوط آب و چند قطره مایع ظرفشویی استفاده کنید. در صورت استفاده از اسکاچ و یا سیم ظرفشویی سطح کابینت فورا آسیب می‌بیند و دیگر زیبایی قبل را نخواهد داشت.

صداقت و اعتماد

یکی دیگر از ویژگی‌های نظافتچیان نگین سرویس، صداقت و اعتماد آنهاست. مدیریت مجموعه به هنگام استخدام نیروهای خدماتی صلاحیت اخلاقی افراد را مدنظر قرار داده و افرادی قابل اعتماد استخدام می‌کند. همچنین نظافتچیان نگین با موسسه قرارداد کاری داشته و نزد مدیریت ضمانت حسن انجام کار دارند. بنابراین با خیال راحت می‌توانید به آنها اعتماد کنید و بدون هیچگونه نگرانی آنها را برای نظافت انتخاب نمایید.

انعطاف‌پذیری و سازگاری

اولویت اول برای نظافتچیان نگین، خواسته و نظرات صاحبخانه می‌باشد. نظافتچی کاملا خوش برخورد است و رابطه‌ای دوستانه با صاحبخانه برقرار می‌کند. درصورتی‌که صاحبخانه به هر دلیلی ترجیح بدهد نظافتچی کار دیگری در محدوده وظایفش انجام شود، نظافتچی برنامه را طوری که مطابق میل مشتری باشد تغییر می‌دهد و  تمام تلاشش را برای جلب رضایت مشتری به کار می‌گیرد.

شرکت‌های نظافتی از قبل آموزش‌های لازم را در خصوص نظافت کابینت‌های آشپزخانه به نظافتچیان ارائه کرده‌اند. درصورتی‌که قصد دارید از خدمات یکی از شرکت‌های‌ نظافتی در تهران استفاده کنید، تنها کافی‌ است با نگین سرویس تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با همکاران ما در ارتباط باشید. کارشناسان نگین پس از دریافت اطلاعات شما، نظافتچی آماده‌ به کار را به شما معرفی کرده و در صورت تایید شما، در کوتاه‌ترین زمان ممکن نظافتچی به خانه شما اعزام خواهد شد. نظافتچیان نگین طبق استانداردهای تعریف شده و با توجه به دستورات شما کل فرایند نظافت کابینت‌ها را در چند ساعت انجام خواهند داد.

مراحل نظافت کابینت‌های آشپزخانه


مراحل نظافت کابینت‌های آشپزخانه

به منظور نظافت کابینت‌های آشپزخانه نظافتچی باید مهارت و تجربه کافی برای تمیزکاری و چینش انواع کابینت چوبی، گلاس و ام دی اف را داشته باشد. نظافتچی خانم با داشتن اطلاعات کافی در خصوص مواد شوینده مناسب برای انواع کابینت و نحوه صحیح تمیزکاری، بدون وارد آوردن هیچگونه آسیب به کابینت‌ها و در کوتاه‌ترین زمان ممکن کابینت‌های آشپزخانه را تمیز و براق می‌کند. مراحل نظافت کابینت‌های آشپزخانه به ترتیب زیر می‌باشد:

 1. در مرحله اول نظافتچی کابینت‌ها را ارزیابی می‌کند. بسته به جنس کابینت و در صورت نیاز به لکه‌بری از سطوح باید از مواد شوینده ویژه‌ای استفاده شود.
 2. نظافتچی کلیه کابینت‌ها را تخلیه می‌کند و وسایل داخل آن را در محل مناسب قرار می‌دهد.
 3. نظافتچی در فرایند تمیز کردن کابینت‌ها معمولا از شوینده‌های با پایه آبی استفاده می‌کند تا به سطوح و درب‌های کابینت آسیبی وارد نشود. همچنین نظافتچی برای نظافت به یک چربی‌زدای ملایم نیاز خواهد داشت تا با استفاده از آن لکه‌های چربی روی سطوح و داخل طبقات کابینت را پاک کند. در این مرحله مواد شوینده روی درب‌های کابینت و داخل طبقات آن اسپری می‌شوند و مدتی حدود 2 تا 3 دقیقه زمان داده می‌شود.
 4. حالا با استفاده از دستمال چندمنظوره درب‌ها و داخل طبقات کابینت به دقت و با حساسیت زیاد تمیز می‌شوند.
 5. درصورتی‌که لکه‎‌های قدیمی پاک نشده باشند، نظافتچی یک بار دیگر این مرحله را انجام خواهد داد.
 6. در این مرحله با استفاده از یک پارچه نم‌دار تمیز یکبار دیگر کلیه سطوح پاک می‌شوند تا نظافتچی مطمئن شود مواد شوینده کاملا پاک شده‌اند.
 7. سپس با استفاده از حوله تمیز کلیه سطوح خشک می‌شوند.
 8. پس از پایان نظافت حالا نوبت چینش وسایل آشپزخانه در داخل کابینت است.

نظافت و تمیزکاری انواع کابینت‌های آشپزخانه


نظافت و تمیزکاری انواع کابینت‌های آشپزخانه

به منظور نظافت کابینت‌های آشپزخانه، بسته به جنس کابینت و متریال به کار گرفته شده باید از مواد پاک کننده متفاوتی استفاده کنید. برای تمیزکاری انواع کابینت‌ها نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

نظافت و تمیزکاری کابینت چوبی

به منظور نظافت و تمیز کردن کابینت‌های چوبی می‌توانید از مواد پاک کننده مخصوص چوب استفاده کنید. ابتدا پاک کننده را روی سطح چوبی اسپری کنید، سپس با استفاده از یک دستمال تمیز نم‌دار سطح را تمیز کنید. در نظر داشته باشید برای تمیز کردن کابینت چوبی هرگز از آب استفاده نکنید، به این دلیل که آب موجب می‌شود چوب باد کند و بپوسد. مخلوط سرکه سفید و آب نیز گزینه مناسبی برای پاک کردن کابینت‌های چوبی است. به منظور براق کردن کابینت‌های چوبی می‌توانید بعد از تمیزکاری، از اسپری براق کننده چوب استفاده کنید.

نظافت و تمیزکاری کابینت سفید

برای نظافت کابینت سفید می‌توانید از مخلوط آب، جوش شیرین و کمی سرکه استفاده کنید. دستمال حوله‌ای را با استفاده از این مخلوط نمناک کرده و سطح کابینت را پاک کنید. بلافاصله بعد از تمیز کردن کابینت، با دستمال حوله‌ای تمیز سطح کابینت را خشک کنید.

نظافت و تمیزکاری کابینت گلس

برای نظافت کابینت گلس می‌توانید از مخلوط آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید، فقط باید دقت کنید مقدار مایع ظرفشویی مورد استفاده خیلی کم باشد. برای نظافت این نوع کابینت بهتر است از دستمالی نرم و لطیف استفاده کنید. دستمال را نمناک کرده و سطح کابینت را پاک کنید. سپس با استفاده از یک دستمال نرم و خشک سطح کابینت را کاملا خشک کنید تا لک نشود.

نظافت و تمیزکاری کابینت ممبران

برای نظافت کابینت ممبران می‌توانید از مخلوط آب گرم و سرکه استفاده کنید. دستمال را در این محلول نمناک کرده و سطح کابینت را پاک کنید. در مرحله بعدی با استفاده از یک دستمال مرطوب و تمیز سطح کابینت را دستمال بکشید تا مواد پاک کننده به خوبی پاک شوند. در آخر هم با استفاده از دستمال حوله‌ای تمیز سطح کابینت را خشک کنید.

نظافت و تمیزکاری کابینت ام دی اف

برای نظافت کابینت ام دی اف می‌توانید از مخلوط آب و پودر شستشو و یک دستمال حوله‌ای نرم و لطیف استفاده کنید، فقط باید در نظر داشته باشید که مقدار خیلی کمی پودر استفاده کنید تا کابینت آسیبی نبیند. بعد از پاک کردن سطح کابینت، با استفاده از یک دستمال تمیز مجددا کابینت را دستمال بکشید تا رطوبت باقی‌مانده را جذب کند.

نظافت و تمیزکاری کابینت فلزی

برای نظافت و تمیزکاری کابینت فلزی می‌توانید از مخلوط آب و مایع ظرفشویی یا پودر استفاده کنید. همچنین برای پاک کردن لکه‌های روغنی به جا مانده، می‌توانید از الکل استفاده کنید. برای نظافت کابینت‌های فلزی از مخلوط آب و سرکه هم می‌توانید استفاده کنید.

از چه موادی برای نظافت کابینت‌ها استفاده کنیم؟


از چه موادی برای نظافت کابینت‌ها استفاده کنیم؟

برای نظافت کابینت می‌توانید از پاک کننده‌های مخصوص سطوح چوبی، الکل و… استفاده کنید. همچنین مخلوط آب و سرکه و یا آب و جوش شیرین نیز گزینه خوبی برای نظافت کابینت‌هاست که کابینت را کاملا تمیز کرده و آن را براق می‌کند. در ادامه مطلب برخی مواد مناسب برای پاک کردن کابینت‌ها آورده شده‌اند:

محلول آب و چند قطره مایع ظرفشویی

برای نظافت کابینت می‌توانید چند قطره مایع ظرفشویی را در آب ولرم حل کنید و از آن به عنوان پاک کننده استفاده کنید. در این روش دستمال را در این مخلوط نمناک کرده، سطوح را کاملا پاک می‌کنید. سپس با استفاده از یک دستمال تمیز و مرطوب سطح را مجددا پاک کرده تا محلول ظرفشویی کاملا از سطح پاک گردد. در آخر هم با استفاده از یک دستمال حوله‌ای تمیز کابینت‌ها را خشک کنید.

محلول آب، سرکه سفید و جوش شیرین

برای تهیه این محلول آب و سرکه سفید را مخلوط کرده و کمی جوش شیرین به آن اضافه کنید. این محلول پاک کننده برای نظافت کابینت‌های ممبران و چوبی گزینه مناسبی است.

محلول آب و پودر لباسشویی

مخلوط آب و پودر لباسشویی هم برای نظافت کابینت‌ها مناسب است، فقط باید دقت کنید مقدار خیلی کمی پودر استفاده کنید. بعد از تمیزکاری مجددا سطح را با یک دستمال مرطوب پاک کنید تا مواد شوینده روی سطح باقی نمانند و سپس با دقت کابینت را خشک کنید.

محلول آب و شامپو فرش

این محلول نیز برای نظافت کابینت‌ها مناسب است. دستمال تمیز را با استفاده از این محلول نمناک کرده و سطح را پاک کنید. فقط در نظر داشته باشید بعد از نظافت، باید حتما با دستمال مرطوب دیگری سطح را مجددا پاک کرده و سپس سطح کابینت را خشک کنید.

نظافت دستگیره‌های کابینت آشپزخانه


نظافت دستگیره‌های کابینت آشپزخانه

به منظور نظافت دستگیره کابینت می‌توانید از مخلوط آب و سرکه استفاده کنید. همچنین در صورتی‌ که کابینت خیلی کثیف نباشد، می‌توانید از دستمال نم‌دار برای پاک کردن دستگیره‌ها استفاده کنید.

نظافت داخل کابینت


برای نظافت داخل کابینت هم می‌توانید از همان مواد شوینده کابینت استفاده کنید. به همین منظور باید محلولی از آب و پودر لباسشویی آماده کنید. طبقات کابینت را با آن تمیز کنید و در آخر آن را خشک نمایید.

نکاتی برای نظافت کابینت‌های آشپزخانه


نکاتی برای نظافت کابینت‌های آشپزخانه

نظافتچی به هنگام نظافت و تمیزکاری کابینت‌ها باید موارد زیر را در نظر داشته باشد:

 • نظافتچی برای نظافت کابینت نباید از دستمال خیس استفاده کند.
 • نظافتچی باید از دستمال‌هایی استفاده کند که کابینت‌ها لک نشوند.
 • برای نظافت کابینت‌ها نباید از وایتکس و مواد اسیدی استفاده شود، چرا که این مواد به سطوح کابینت آسیب می‌زنند.
 • نظافتچی دستمال را به صورت دایره‌ای و از بالا به پایین می‌کشد.
 • به منظور پاک شدن کامل مواد شوینده از سطوح کابینت‌ها، نظافتچی بعد از تمیزکاری یک بار با دستمال مرطوب کاملا سطوح را دستمال می‌کشد و سپس با حوله تمیز سطوح را خشک می‌کند.

پرسش‌های متداول


برای نظافت کابینت آشپزخانه از چه موادی استفاده کنیم؟

به منظور نظافت کابینت‌های آشپزخانه می‌توانید از مخلوط آب گرم و سرکه و یا آب گرم و جوش شیرین استفاده کنید. بعد از پاک کردن کابینت، باید با استفاده از یک دستمال مرطوب و تمیز سطح را دستمال بکشید. در آخر هم با یک دستمال حوله‌ای کابینت را خشک کنید.

به منظور پاک کردن لکه‌های قدیمی از روی کابینت از چه موادی باید استفاده کنیم؟

با استفاده از محلول آب و جوش شیرین می‌توانید لکه‌های قدیمی را پاک کنید.

آیا می‌توان برای نظافت کابینت‌ها از مخلوط آب و وایتکس استفاده کرد؟

خیر، وایتکس پاک کننده مناسبی برای تمیز کاری کابینت‌های آشپزخانه نیست.

بهترین پاک کننده برای تمیزکاری کابینت چوبی چیست؟

برای تمیزکاری کابینت چوبی می‎‌توانید از پاک کننده مخصوص چوب استفاده کنید و بعد از نظافت با استفاده از براق کننده چوب سطوح را براق کنید.

بهترین روش نظافت کابینت فلزی چیست؟

برای نظافت کابینت فلزی می‌توانید از محلول آب و مایع ظرفشویی یا پودر لباسشویی استفاده کنید. با استفاده از این محلول کابینت‌ها را با دقت پاک کنید. سپس با استفاده از یک دستمال نم‌دار مجددا کابینت را پاک کرده تا مواد شوینده به خوبی پاک شوند و در آخر هم کابینت‌ها را خشک کنید.

مقالات مرتبط

تماس با ما