تمیز کردن سقف خانه و آشپزخانه

سقف خانه و آشپزخانه غالباً بخشی از خانه است که در برنامه معمول تمیز کردن خانه نادیده گرفته می‌شود. دلیل غفلت کردن از تمیز کردن سقف خانه و آشپزخانه واضح است، سقف بلند و دور از دسترس است و از همه مهم‌تر دور از مسیر دید معمول است و همیشه در معرض دید نیست. اما دیده نشدن به معنای تمیز ماندن سقف نیست. حجم فراوانی از گرد و غبار، چربی، دوده و تار عنکبوت به مرور زمان روی سقف جمع می‌شود.

بخش اعظم مواد و آلودگی‌هایی که در خانه یا محل کارتان در گردش است، ماند گرد و غبار، روغن، چربی ناشی از آشپزی و ذراتی که به هر دلیلی به محل زندگی یا کارتان راه پیدا می‌کنند، در نهایت گذرشان به سقف می‌افتد، روی سقف جمع می‌شوند و یک لایه کثیف چسبناک را ایجاد می‌کنند. تمیز نکردن سقف خانه را کثیف و نامرتب نشان می‌دهد. سقف چه سقف آشپزخانه باشد چه سقف اتاق نشیمن به تدریج کثیف می‌شود؛ اکثر مردم وسایل کافی برای تمیز کردن سقف خانه ندارند یا روش تمیز کردن سقف را بلد نیستند. بهتر است تمیز کردن سقف را به نیروهای حرفه‌ای بسپارید تا تمام گرد و غبار، چربی و دوده را از سقف خانه‌تان پاک کنند.

خدمات تمیز کردن سقف خانه و آشپزخانه نگین سرویس

خدمات تمیز کردن سقف خانه و آشپزخانه

نگین سرویس انواع خدمات نظافت منزل و محل کار را به همراهان خوب خود ارائه می‌کند، در بین خدمات نظافت سقف خانه‌ها، رستوران‌ها و شرکت‌ها نیز جز همیشگی سرویس های ماست. به‌خاطر داشته باشید که ما نظافت هیچ بخشی را فراموش نخواهیم کرد حتی سقف‌ها !

خدمات نظافت سقف ما عبارتند از:

 • تمیز کردن سقف خانه (پذیرایی و اتاق خواب)
 • تمیز کردن سقف آشپزخانه
 • تمیز کردن سقف سرویس بهداشتی
 • تمیز کردن سقف شرکت‌ها، مغازه‌ها و رستوران‌ها

فارغ از اینکه سقف شما از جنس چوب باشد یا گچ بری‌های خاصی داشته باشد، تیم حرفه‌ای ما، تجربه و لوازم مورد نیاز برای نظافت انواع سقف را به همراه دارد. شرکت خدماتی نگین سرویس علاوه بر نظافت سقف منازل‌، تمیز کردن سقف شرکت‌ها، مغازه‌ها و مدارس نیز در صورت درخواست شما انجام می‌دهد. برای کسب اطلاع بیشتر و رزرو حتماً با شماره تلفن‌ها و یا واتساپ‌ ما در تماس باشید.

تمیز کردن سقف خانه (پذیرایی و اتاق خواب)

تمیز کردن سقف خانه (پذیرایی و اتاق خواب)

قبل از آن‌که آستین‌های‌تان را برای تمیز کردن سقف خانه بالا بزنید، باید بدانید که دیوارها و سقف با چه نوع رنگی نقاشی شده‌اند. تنها موردی که باید احتیاط کنید، رنگ پلاستیک مات است. رنگ پلاستیک را نمی‌توان شست و برای تمیز کردن سقف و دیوارهای رنگ شده با رنگ پلاستیک چاره‌ای جز نقاشی دوباره ندارید. بنابراین اگر سقف‌تان با رنگ پلاستیک نقاشی شده باشد، سقف را گردگیری می‌کنیم و آن را با جاروبرقی تمیز می‌کنیم. اگر سقف خیلی کثیف باشد و بخواهید آن را کاملاً تمیز و براق کنید، باید سقف را دوباره رنگ بزنید.

اگر سقف کاغذ دیواری داشته باشد، اول تکه دور از دیدی از کاغذ دیواری را امتحان می‌کنیم تا مطمئن شویم که رطوبت باعث شل شدن یا جدا شدن کاغذ دیواری نمی‌شود.

کارهای زیر را قبل از تمیز کردن سقف انجام می‌دهیم:

 • برق پنکه سقفی یا لوستر را قطع می‌کنیم.
 • پرده‌ها را باز می‌کنیم و پایین می‌آوریم تا هم کثیف و خراب نشوند هم بیشترین مقدار ممکن از نور طبیعی وارد اتاق شود.
 • پارچه‌ای را روی زمین می‌اندازیم تا گرد و غبار روی فرش‌ها، پوشش کف یا کف اتاق ننشیند.

تمیز کردن سقف خانه را پس از انجام دادن اقدامات آماده‌سازی با جاروی گردگیری و جارو برقی برای پاک کردن تار عنکبوت شروع می‌کنیم و همه جا را با گردگیر میکروفایبر تمیز می‌کنیم.

اگر لکه‌ای روی سقف باشد، لکه‌های مقاوم را با دستمال میکروفایبر و جوش شیرین یا پاک‌کننده‌های چندمنظوره پاک می‌کنیم.

سپس از نردبان بالا می‌رویم و سقف را با محلول آب و صابون یا پاک‌کننده‌های بدون نیاز به آب‌کشی می‌شوییم. در نهایت سقف را با دستمال یا طی میکروفایبر خشک، تمیز و خشک می‌کنیم.

نظافت گچ بری های سقف

نظافت گچ بری های سقف

شیارها و سطوح برجسته گچ‌بری‌های سقف، مکان‌های ایده‌آلی برای گیر انداختن گرد و غبار، چربی و دوده است. تزئینات سقف را نیز در صورت لزوم با سری مخصوص جاروبرقی، گردگیر پر یا قلم‌موی نقاشی نرم تمیز می‌کنیم.

نیروهای خدماتی مجرب ما گچ‌بری‌های کثیف سقف را با پاک‌کننده چند منظوره تمیز می‌کنند، البته اول پاک‌کننده را روی نقطه نامعلومی امتحان می‌کنند.

نیروهای ما از محلول‌های خانگی نیز استفاده می‌کنند؛ یک محلول مؤثر از ترکیب یک پیمانه آمونیاک، یک‌دوم پیمانه سرکه  سفید، یک‌چهارم پیمانه جوش شیرین و چهار لیتر آب گرم تهیه می‌شود. سپس مقداری از محلول را داخل بطری اسپری می‌ریزیم، آن را روی تکه‌های کوچک گچ‌بری می‌پاشیم و پاک می‌کنیم. سپس ناحیه‌های اسپری‌شده را با آب خالی آب می‌کشیم و با دستمال نرم و تمیز خشک می‌کنیم.

تمیز کردن سقف‌های کنیتکس

تمیز کردن سقف های کنیتکس

اگر خانه‌تان سقف کنیتکس دارد، احتمالاً فیبر پنبه نسوز در آن وجود دارد. بنابراین برای تمیز کردن سقف کنیتکس باید بیشتر احتیاط کنیم. اگر سقف کنیتکس خیلی کثیف باشد، بهتر است سقف کثیف را بردارید و سقف کنیتکس جدید را جایگزین آن کنید. چنانچه سقف خیلی کثیف نباشد، گرد و غبار خشک را با جاروبرقی و گردگیر کاملاً پاک خواهیم کرد. متأسفانه سقف کنیتکس گرد و غبار را مانند آهن‌ربا به خود جذب می‌کند و لکه‌زدایی از روی این سقف‌ها دشوار است و باید به روش خاصی انجام شود. در هر حال دستمال میکروفایبر مرطوب به تمیز کردن سقف کنیتکس کمک می‌کند.

نظافت پنکه سقفی و لوسترها

نظافت پنکه سقفی و لوستر ها

هنگامی که می‌خواهیم پنکه سقفی و لوسترها را تمیز کنیم، ابتدا بایستی اطمینان حاصل خواهیم کرد که خاموش باشند و سپس اجازه می‌دهیم تا لوستر خنک شود. بعد با یک دستمال مایکروفایبر و اسپری چند منظوره به آرامی به تمیز کردن آن خواهیم پرداخت. پنکه‌های سقفی و لوستر ها عموماً پر از گرد و خاک هستند، بنابراین نیاز است تا این فرآیند را چند بار تکرار کنیم. سپس با یک دستمال خشک آن را خشک خواهیم نمود.

تمیز کردن سقف آشپزخانه

تمیز کردن سقف آشپزخانه

احتمالاً عادت دارید لکه‌های روغنی را که هنگام آشپزی کردن روی اجاق گاز و پیشخوان می‌پاشد، تمیز کنید. غافل از این‌که همین لکه‌های روغن و مواد غذایی تا سقف هم بالا می‌رود، اما فوراً چشم‌تان به آن‌ها نمی‌خورد. به‌علاوه دودی که از اجاق گاز بلند می‌شود و رطوبت معمول آشپزخانه نیز به سقف آشپزخانه آسیب می‌زند.

نظافتچی آقا دو قاشق غذاخوری سرکه سفید یا آمونیاک را با یک لیتر آب گرم مخلوط می‌کند. البته از محلول ساده‌تری، تشکیل‌شده از آب گرم و چند قطره مایع ظرفشویی، نیز می‌توان استفاده کرد؛ این ترکیب محلول ملایمی برای زدودن چربی از روی سطوح ظریف است.

همچنین می‌توانیم سقف آشپزخانه را با آبلیمو پاک کنیم، نظافتچی آقا می‌گذارد آبلیمو چند دقیقه روی سقف بماند، سپس آن را به آرامی با دستمال میکروفایبر پاک می‌کند. نیروی ما در صورت لزوم برای پاک کردن لکه‌های مقاوم‌تر، نمک به آبلیمو اضافه می‌کند.

تمیز کردن سقف سرویس بهداشتی

تمیز کردن سقف سرویس بهداشتی

نظافت سقف سرویس های بهداشتی نیاز به بررسی جنس آن دارد. اگر سرویس سقف کاذب داشته باشد با توجه به جنس آن نوع نظافت آن متفاوت خواهد بود. اما مهمترین نکته در نظافت سقف سرویس بهداشتی از بین بردن کپک است.

بهترین روش برای پاک کردن کپک از سقف سرویس بهداشتی این است که نظافتچی از محلول ساده‌ای از آب گرم و پاک‌کننده یا محلول تمیزکننده خانگی تهیه‌شده از سرکه سفید یا سفیدکننده رقیق استفاده کند. این محلول کپک را کاملاً از روی سقف سرویس بهداشتی پاک می‌کند.

تمیز کردن سقف شرکت‌ها، مغازه‌ها و رستوران‌ها

نظافت محل کار از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین ویژگی‌های هر کسب و کار است زیرا علاوه بر حفظ سلامت و روحیه کارمندان و کارگران باعث جلب رضایت مشتری می‌شود.

شرکت خدماتی نگین سرویس آماده ارائه خدمات نظافتی برای پاک کردن و تمیز کردن سقف رستوران‌ها، مدارس، مراکز خرید و مغازه‌ها، شرکت‌ها و ادارات می‌باشد. نیروهای آموزش دیده ما آماده‌اند تا در صورت نیاز شما عزیزان خدمات متناسب با نوع کسب و کار شما و جنس سقف محل کار شما را ارائه دهند.

پاک کردن انواع لکه از روی سقف

پاک کردن انواع لکه از روی سقف

لکه‌های روی سقف را می‌توان به سه نوع اصلی چربی، آب و دود تقسیم‌بندی کرد:

 • چربی: لکه چربی عموماً بالای اجاق گاز دیده می‌شود. این لکه‌ها را با پاک‌کننده‌های چربی تمیز می‌کنیم.
 • دود: لکه‌های دود به رنگ زرد یا خاکستری دیده می‌شود. نیمی از بطری اسپری را با آب و نیم دیگرش را با سرکه سفید رقیق‌شده پر می‌کنیم. این محلول را روی لکه می‌پاشیم، سپس اسفنج را به آرامی به صورت دورانی روی لکه می‌کشیم. ناحیه لکه را خشک می‌کنیم. اگر لکه هنوز وجود داشت، مراحل فوق را تکرار می‌کنیم.
 • لکه‌های آب: لکه‌های آب به شکل بیضی یا دایره و به رنگ زرد یا قهوه‌ای است و معمولاً حلقه تیره‌تری دور لبه‌های لکه دیده می‌شود. زدودن این لکه‌ها از روی سقف از همه سخت‌تر است.

برای زدودن لکه‌های آب اول پنجره‌ها را برای تهویه هوا باز می‌کنیم. بطری اسپری را به نسبت یک به سه از مایع سفیدکننده و آب پر می‌کنیم. سپس محلول را روی لکه اسپری می‌کنیم و می‌گذاریم در معرض جریان هوا خشک شود. اگر لکه از بین نرفته بود، مراحل فوق را تکرار می‌کنیم.

 • لکه کپک: نظافتچیان ما یک قاشق چایخوری بی‌کربنات سدیم را در یک بطری آب می‌ریزند، بطری را تکان می‌دهند تا پودر حل شود، سپس محلول را مستقیماً روی کپک اسپری می‌کنند و می‌گذارند چند دقیقه بماند. سپس اسفنج یا فرچه را روی کپک می‌کشند و بخش تمیز شده را آبکشی می‌کنند. بعد محلول را دوباره روی ناحیه می‌زنند و می‌گذارند خشک شود.

چرا باید سقف‌های خانه و آشپزخانه را تمیز کنیم؟

چرا باید سقف های خانه و آشپزخانه را تمیز کنیم؟

تمیز کردن سقف برای دور نگه داشتن گرد و غبار، آلودگی، میکروب‌ها و بیماری‌ها لازم است. چون سقف به‌طور منظم تمیز نمی‌شود، گرد و غبار، کپک، قارچ، گرده، شوره، موی حیوانات خانگی، ترشحات و ذرات دیگر روی آن جمع می‌شود. این آلودگی‌ها باعث می‌شوند ساکنان خانه بارها و بارها بیمار شوند. اگر سقف را مرتب تمیز کنید، قارچ‌ها قبل از تکثیر شدن در سقف از بین می‌روند و در نتیجه احتمال کپک زدن سقف کمتر می‌شود.

تمیز کردن سقف علاوه بر این‌که برای سلامتی مهم است، برای تمیزتر و جذاب‌تر به نظر رسیدن خانه نیز لازم است، چون سقف تمیز نور طبیعی و مصنوعی را بهتر منعکس می‌کند.

به‌علاوه مستأجران طبق اجاره‌نامه‌های استاندارد در پایان دوره اجاره باید تمام ملک، از جمله سقف‌ها را تمیز تحویل بدهند. وجود خراش‌ها، آلودگی، لکه‌ و گرد و غبار این اجازه را به مالک می‌دهد که بخشی از پول ودیعه را برای جبران خسارت بردارد.

هزینه نظافت سقف خانه و آشپزخانه

هزینه و قیمت نهایی نظافت سقف خانه و آشپزخانه شما به متراژ و جنس آن بستگی دارد. در صورتی که نظافت لوستر و پنکه سقفی نیز به آنها اضافه شود بایستی هزینه جداگانه پرداخت نمایید.

هزینه نظافت سقف خانه و آشپزخانه در چیتگر

پس از گسترش شهرک سازی‌ها در منطقه 22 و چیتگر نیاز به انواع خدمات نظافتی افزایش پیدا کرده است. مجاورت این منطقه با فضاهای تفریحی همچون پارک جنگلی و دریاچه چیتگر باعث می‌شود گرد و خاک بیشتری به درون خانه و یا محل کار شما راه پیدا کند. از این رو نیاز بیشتری به نظافت سقف و فضاهای داخلی منزل است. وجود نیروهای مستقر نگین سرویس در این منطقه به شما این امکان را خواهد داد که بدون اتلاف وقت و با هزینه‌‎ای مقرون به صرفه در منطقه 22 خدمات نظافتی دریافت نمایید.

سخن پایانی

مدت‌هاست که خدمات نظافتی باکیفیت را ارائه می‌کنیم. روی سقف خانه و آشپزخانه نیز مانند هر نقطه دیگری از خانه احتمال جمع شدن گرد و غبار، چربی و دوده وجود دارد، این آلودگی‌ها می‌تواند مشکلات تنفسی جدی را، به‌ویژه برای کودکان و سالمندان ایجاد کند. بنابراین با تمیز کردن سقف نه تنها سلامت تمام ساکنان خانه را بهبود می‌دهید، بلکه خانه را به فضای زیباتر و خوشایندتری برای زندگی عزیزان‌تان تبدیل می‌کنید.

نگین سرویس شرکتی نظافتی است که خدمات کاملی شامل بازسازی، خانه‌تکانی بهاره، خانه‌داری، خدمات نظافتی مخصوص مناسبت‌های خاص توسط نظافتچی‌های خانم و آقا و خدمات نظافتی منظم را ارائه می‌دهد.

برای استفاده از خدمات ما و درخواست سرویس‌های نظافتی می‌توانید با شماره تلفن های ما در تماس باشید.

پرسش‌های پرتکرار

چند وقت یک‌بار باید سقف و دیوارهای خانه را تمیز کنم؟

برنامه‌ریزی کنید که سقف و دیوارهای خانه را ماهی یک بار گردگیری کنید. البته می‌توانید گردگیری را ماهی چند بار انجام بدهید، به‌خصوص در ماه‌های گرم‌تر که پنجره‌ها را باز می‌گذارید. تمیز کردن درست و حسابی سالانه دیوارها و سقف‌ها را در فهرست خانه‌تکانی بهاره‌تان بگذارید. در عین‌ حال حواس‌تان باشد که هر لکه‌ای را به محض دیدن تمیز کنید تا به لکه مقاوم یا دائمی تبدیل نشود.

هنگام تمیز کردن پنکه سقفی چه موارد احتیاطی‌ای را باید رعایت کرد؟

 • به پره‌های پنکه فشار نیاورید.
 • از پاک‌کننده‌های سمی یا ساینده، الکل یا دستمال مرطوب کودک استفاده نکنید. این محصولات به پرداخت پنکه سقفی آسیب می‌زنند.

پنکه سقفی را چند وقت یک‌بار باید تمیز کرد؟

بهترین کار برای این‌که پنکه سقفی تمیز و براق به نظر برسد و به خوبی کار کند، این است که آن را حداقل ماهی دو بار کاملاً پاک کنید. اگر در ناحیه غبارآلودی زندگی می‌کنید، پنجره‌ها را مرتب باز می‌کنید یا فکر می‌کنید خانه‌تان به سرعت غرق در گرد و غبار می‌شود، بهتر است پنکه را بیشتر از دو بار در ماه تمیز کنید.

بهترین پاک‌کننده سقف و دیوار چیست؟

مایع ظرفشویی بهترین پاک‌کننده سقف و دیوار است. مایع ظرفشویی بسیار ملایم است و سطوح را با ملایمت و بدون آسیب زدن به آن‌ها به روشی مؤثر تمیز می‌کند. اگر می‌خواهید از پاک‌کننده‌ای با بوی قوی‌تر استفاده کنید، پاک‌ کننده چند منظوره مناسب است، اما باید آن را طبق دستور رقیق کنید.

سقف را می‌توان با بخارشوی تمیز کرد؟

بخارشوی همان اندازه که برای دیوارها و سقف خوب است برای تمیز کردن کف نیز مناسب است. بخار خشک عاری از مواد شیمیایی است، برای کودکان و حیوانات خانگی ایمن است و تمیز کردن با آن فشاری به مفصل‌ها نمی‌آورد، چون لازم نیست از نردبان بالا بروید یا بدن‌تان را بکشید.

کپک سیاه را چطور می‌توان از سقف پاک کرد؟

یک قاشق چایخوری بی‌کربنات سدیم را با آب در بطری اسپری بریزید و بطری را آن‌قدر تکان بدهید تا بی‌کربنات سدیم حل شود. سپس محلول را مستقیماً روی کپک بزنید و بگذارید چند دقیقه بماند. کپک را با اسفنج یا فرچه پاک کنید، سپس محلول را با آب از روی سقف پاک کنید. محلول را دوباره روی سقف اسپری کنید و بگذارید خشک شود.

مقالات مرتبط

تماس با ما