تمیز کردن اجاق گاز لعابی، استیل و شیشه‌ای و روش تمیزکردن چدن آن

از بین تمام سطوح آشپزخانه شما، اجاق گاز شما احتمالاً بیشترین میزان لکه‌، پاشش چربی و کثیفی را متحمل می‌شود. بدتر از آن، گرمای زیاد مشعل‌های گاز می‌تواند باعث شود که این کثیفی‌ها حرارت ببینند و به سختی پاک شوند.  به همین ترتیب، تمیز کردن اجاق گاز می‌تواند کار خسته کننده‌ای باشد به خصوص اگر گاز برای مدت طولانی تمیز نشده باشد، بنابراین انجام این کار توسط یک فرد حرفه‌ای شما را از تمام دردسرها رها می‌کند. تمیز کردن منظم اجاق گاز، از سفت شدن غذا و روغن روی سطوح آن جلوگیری می‌کند. با این حال، شستشوی هفتگی صفحه اجاق گاز به کمی کار بیشتر نیاز دارد. چه یک اجاق گاز معمولی، یک اجاق گاز استیل، یک اجاق گاز شیشه‌ای الکترونیکی یا اجاق کویل برقی داشته باشید، ما بهترین راه تمیز کردن آن‌ها را به شما نشان خواهیم داد تا آشپزخانه و علی‌الخصوص اجاق گازی تمیز و براق داشته باشید.

خدمات تمیز کردن اجاق گاز نگین سرویس

خدمات تمیز کردن اجاق گاز نگین سرویس

موسسه نگین سرویس انواع خدمات نظافت منزل و آشپزخانه را به همراهان خود ارائه می‌دهد و خدمات نظافت اجاق گاز تنها گوشه‌ای از این خدمات است:

 • تمیز کردن اجاق گازهای لعابی سفید و مشکی
 • تمیز کردن اجاق گاز استیل و صفحه‌ای استیل
 • تمیز کردن اجاق گاز شیشه‌ای و صفحه‌ای شیشه‌ای
 • تمیز کردن اجاق گاز کویل
 • تمیز کردن فر اجاق گاز
 • تمیز کردن اجاق گاز سوخته ( لعابی و استیل)
 • تمیز کردن صفحه های چدنی اجاق گاز

این دسته از خدمات نظافتی نگین سرویس، توسط نظافتچیان ماهر و متخصص ارائه می‌شود تا خیال شما را از هرگونه چربی و لکه آسوده سازد. برای کسب اطلاع از دیگر خدمات نظافتی و رزرو سرویس مورد نظر می‌توانید با شماره تلفن‌ها و واتساپ ما تماس حاصل فرمایید.

تمیز کردن اجاق گازهای لعابی سفید و مشکی

تمیز کردن اجاق گازهای لعابی سفید و مشکی

صفحه‌های لعابی اجاق گاز در معرض استفاده مکرر هستند که اغلب هم با مواد چسبنده و کثیف آلوده می‌شوند. در حالی که بهترین کار شما این است که به محض اینکه صفحه اجاق گاز به اندازه کافی خنک شد، آن را تمیز کنید، اما همیشه هم این اتفاق نمی‌افتد. اگر نیاز به تمیز کردن دقیق‌تری داشته باشید، متوجه خواهید شد که اغلب کار آسانی است که زمان نسبتاً کمی هم می‌گیرد.

 • از خنک بودن اجاق گاز مطمئن شوید.
 • سپس تمام عناصر بیرونی اجاق گاز را که جلوی دست و پا را می‌گیرند مانند دستگیره‌ها، شعله پخش کن گاز و میله‌هایی که روی اجاق قرار می‌گیرند را از بردارید.
 • از پارچه‌ای مرطوب و تمیز استفاده کرده و سطح گاز را پاک کنید تا ذرات و خرده‌های غذا یا مواد خشک ریخته شده مانند ماکارونی جمع شوند.
 • صفحه اجاق گاز را دوباره با یک اسفنج آغشته به مایع ظرفشویی و آب گرم تمیز کنید تا قسمت‌های کمتر کثیف نیز پاک شوند.
 • می‌توانید مقدار مساوی سرکه و جوش شیرین را در ظرف شیشه‌ای با هم مخلوط کرده تا خمیری به‌دست آید که سطح را به خوبی تمیز کند. همچنین می‌توانید از اسپری‌های چند منظوره پاک کننده نیز استفاده کنید.
 • یک لایه یکنواخت از مخلوط (محلول) تمیزکننده را روی سطح اجاق گاز بریزید. به خاطر داشته باشید که خمیر سرکه و جوش شیرین را به آرامی روی سطح گاز اعمال کنید.
 • سپس با یک فرچه مخصوص پاک کردن گاز، روی سطح را بسایید تا تکه‌های کثیف غذا که به سطح چسبیده‌اند نیز از بین بروند.
 • بعد از آن دوباره از پارچه مرطوب استفاده کنید و با استفاده از آن مواد باقی مانده را از روی اجاق پاک کنید.
 • ممکن است نیاز باشد تا از خمیر، برای از بین بردن بقایای آلودگی استفاده کنید.
 • یک پارچه تمیز را در آب داغ غوطه ور کنید و آن را روی کل سطح گاز بکشید تا بقایای ماده پاک کننده نیز پاک شود؛ و سپس آن را با یک پارچه میکروفایبر خشک کنید.

تمیز کردن اجاق گاز استیل و صفحه‌ای استیل

تمیز کردن اجاق گاز استیل و صفحه‌ای استیل

اجاق گاز استیل ضد زنگ گزینه‌ای محبوب برای هر کسی است که به دنبال داشتن آشپزخانه‌ای شیک است.

یکی از نکات منفی یخچال‌ها، اجاق‌ها، مایکروویوها، ماشین‌های ظرفشویی و سایر وسایل استیل ضد زنگ این است که آن‌ها هر اثر انگشت و لکه آب را از فاصله خیلی زیاد هم جذب می‌کنند.

برای پاک کردن این جنس از اجاق گاز نیز می‌توان:

 • ابتدا میله‌ها و مشعل‌ها را بردارید.
 • مخلوط تمیز کننده را همانطور که ذکر شد درست کنید.
 • مخلوط را روی اجاق گاز بریزید، بگذارید یک یا دو ساعت بماند (بسته به میزان کثیفی و چربی)، از یک پارچه نرم برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده کنید و شروع به برداشتن مخلوط کنید.
 • پس از پاک شدن آن، اجاق را با سرکه اسپری کنید و سپس آن را با یک پارچه نرم و تمیز دیگر خشک کنید. این کار باعث می‌شود اجاق گاز شما درخشان شود.
 • سطح اجاق را کاملاً خشک کنید تا از نمایان شدن لکه آب روی سطح فولادی جلوگیری شود.

و در نهایت، می‌خواهیم تاکید کنیم که تمیز کردن وسایل استیل ضد زنگ شما بسیار مهم است. به همین منظور، ما در مجموعه نگین سرویس، همیشه از یک پارچه نرم استفاده می‌کنیم تا احتمال خراشیدگی را کاهش داده و سلامت کالای شما حفظ شود.

مواد ممنوعه برای تمیز کردن اجاق گاز استیل

ما فرآیند تمیز کردن لوازم فولادی ضد زنگ را می‌دانیم، بنابراین هرگز از محصولات زیر استفاده نمی‌کنیم:

 • سفید کننده
 • مواد شیمیایی حاوی سفید کننده
 • مواد شیمیایی که دارای ذرات جامد هستند.
 • سیم ظرفشویی
 • دستمال توالت

چنین مواد پاک کننده‌ای می‌توانند به کار آسیب رسانده و باعث تغییر رنگ اجاق گاز استیل شما شوند. در عوض، همیشه می‌توانید از جوش شیرین، سرکه، (یا دیگر دستمال‌های پاک‌کننده آنتی‌باکتریال) یا شیشه‌شوی استفاده کنید.

تمیز کردن اجاق گاز شیشه‌ای و صفحه‌ای شیشه‌ای

تمیز کردن اجاق گاز شیشه‌ای

برای چنین سطوحی، ما هرگونه کثیفی را با یک پارچه خشک از بین می‌بریم و با استفاده از یک کاردک پلاستیکی انعطاف پذیر یا از طریق یک پارچه یا دستمال کاغذی آن را پاک می‌کنیم. به هیچ عنوان نباید از مواد و وسایل فلزی یا ساینده استفاده کرد، چراکه سطح شیشه‌ای اجاق را خراش خواهد داد. در عوض، ما از جوش شیرین استفاده می‌کنیم.

از پارچه‌ای که آن را با آب داغ خیس کرده‌ایم استفاده می‌کنیم و پارچه را مستقیماً روی جوش شیرین پهن می‌کنیم. می‌گذاریم برای مدت 20 تا 30 دقیقه در همین حالت بماند. سپس بسته به میزان کثیفی ممکن است مجبور باشیم این مرحله را تکرار کنیم. بعد از آن، از همان پارچه برای پاک کردن جوش شیرین استفاده کرده و سطح را با دستمال خشک دنبال می‌کنیم. بعد از انجام این کارها، شما باید یک اجاق گاز شیشه‌ای تمیز و درخشان را تحویل بگیرید. همچنین برای دستیابی به بهترین نتیجه، گاز را با یک حوله مرطوب آبکشی کرده و مراحل ذکر شده را دوباره تکرار می‌کنیم.

تمیز کردن قسمت زیرین اجاق گاز شیشه‌ای

گاهی اوقات وقتی اجاق گاز شیشه‌ای را روشن می‌کنید بوی سوختگی به مشام می‌رسد. برای جلوگیری از چنین حالتی، ما جلوی اجاق گاز شما را مانند کاپوت ماشین بلند می‌کنیم. سپس از یک اسفنج مرطوب برای پاک کردن قسمت زیرین آن استفاده کرده تا تکه‌های غذایی که به زیر اجاق نفوذ کرده‌اند را پاک کنیم. برای تمیز کردن بیشتر نیز از یک اسفنج صابونی استفاده خواهیم کرد.

تمیز کردن اجاق گاز کویل

تمیز کردن اجاق گاز کویل

این نوع اجاق‌ها در ایران زیاد رایج نیستند، اما اگر بخواهیم آن‌ها را تمیز کنیم، اگر کثیفی روی آن‌ها زیاد نباشد، آن‌ را با یک دستمال مرطوب پاک می‌کنیم. برای اجاق گاز کثیف‌تر، مشعل‌ها را حدود 3 دقیقه روی حرارت قرار می‌دهیم تا کثیفی‌ها از بین بروند و بعد از خنک شدن، آن‌ها را پاک می‌کنیم. در صورت وجود کثیفی بیشتر، کویل‌ها را جدا کرده و سطح به آرامی می‌ساییم.

تمیز کردن فر اجاق گاز

تمیز کردن فر اجاق گاز

طبقه‌های فر را جدا می‌کنیم و آن‌ها را جداگانه در سینک می‌شوییم و سپس از خمیر جوش شیرین استفاده می‌کنیم و همه جای فر را به آن آغشته می‌کنیم. بعد از 2 ساعت آن‌ها را کاملاً تمیز می‌کنیم. اگر بقایای سوختگی باقی بماند، باید جوش شیرین را با اسکرابر پلاستیکی یا اسفنج پاک کنیم. سپس سطح داخلی را با حوله مرطوب و بعد از آن با حوله خشک کاملاً تمیز می‌کنیم.

تمیز کردن اجاق گاز سوخته (لعابی و استیل)

تمیز کردن اجاق گاز سوخته (لعابی و استیل)

قبل از خیس کردن اجاق گاز تا جایی که بتوانیم کثیفی را پاک می‌کنیم. ما از قسمت ساینده یک اسفنج یا یک برس اسکراب همراه با مقدار کمی صابون برای پاک کردن مواد غذایی پخته شده یا آثار سوختگی استفاده خواهیم کرد. خمیر جوش شیرین را مانند روش قبلی درست می‌کنیم و اجازه می‌دهیم برای مدت زمان طولانی روی سطح اجاق بماند. برای تاثیر بیشتر مقداری سرکه به آن اضافه می‌کنیم. سپس روی آن را با یک حوله مرطوب می‌پوشانیم و صبر می‌کنیم تا عمل کند. در صورت نیاز همین کار را تکرار می‌کنیم. سپس آن را با حوله مرطوب پاک کرده و سپس با یک پارچه تمیز خشک می‌کنیم.

تمیز کردن قطعات و صفحه چدنی اجاق گاز

تمیز کردن قطعات و صفحه چدنی اجاق گاز

قطعات اجاق گاز معمولاً تمیز کردن صفحه اجاق گاز را دشوارتر می‌کنند. چربی، روغن و ذرات غذا روی این قطعات می‌پاشند و تا زمانی که تجمع آن‌ها مشخص شود، در آنجا می‌مانند. تا آن زمان، لایه‌های زیرین چربی‌ها به طبع سرسخت می‌شوند. اگر دفترچه راهنمای صفحه اجاق گاز شما می‌گوید که مشکلی ندارد، می‌توانید قطعات چدنی را در ماشین ظرفشویی خود بشویید. برای لکه‌های پخته شده، قطعات را با صابون ظرفشویی و آب گرم تمیز کنید.

ما به طور معمول، این قطعات را در آب گرم و صابون در سینک خیس می‌کنیم. یک صابون ضد چربی، مانند صابون ظرفشویی Dawn، به شکستن ساختارهای چربی از روی اجاق گاز شما کمک می‌کند. سپس قطعات را به آرامی می‌ساییم. اگر روکش ندارند، می‌توانید از یک پد آب‌شویی ملایم استفاده کنید. برای قطعات روکش دار از اسفنج استفاده کنید. سپس آن‌ها را با یک پارچه تمیز خشک می‌کنیم و روی اجاق گاز می‌گذاریم.

چگونه گاز خود را تمیز می‌کنیم؟

چگونه گاز خود را تمیز می‌کنیم؟

زمانی که صحبت از تمیز نگه داشتن صفحه اجاق گاز شما به میان می‌آید، یکپارچگی کلید اساسی است. نظافت سریع روزانه کمک زیادی به حفظ یک آشپزخانه تمیز می‌کند. همچنین توصیه می‌کنیم لبه‌های اجاق گاز خود را بررسی کرده و آنجا را تمیز کنید. این منطقه اغلب فراموش می‌شود و مواد غذایی قدیمی و چربی می‌توانند به راحتی در آنجا جمع شوند. تمیز کردن فر هر سه ماه یک بار برای ضد عفونی نگه داشتن و عملکرد بهتر آن یک راهکار اساسی است. اگر روی اجاق گاز خود کثیفی دیدید، در صورت امکان سریع آن را پاک کنید. این کار شما را از دردسر تمیز کردن خلاص می‌کند و آشپزخانه شما را مرتب نگه می‌دارد.

چرا باید گاز خود را تمیز کنیم؟

چرا باید گاز خود را تمیز کنیم؟

اول از همه، این کار نه  تنها به تمیزی بیشتر کمک می‌کند، بلکه باید با خود فکر کنید که چه کسی دوست دارد به اجاق گاز کثیف نگاه کند؟ اما بیشتر از آن، یک خطر برای سلامتی و ایمنی است. حشرات و تکه‌های غذا می‌توانند آفاتی مانند موش و سوسک را به آشپزخانه شما جذب کند. در همین حال، کثیفی‌ها می‌توانند روی سر مشعل یا مشعل‌های سیم پیچ برقی بیفتند. با این حال، بیشتر از صفحه اجاق گاز شما، کل آشپزخانه شما باید تمیز باشد. به هر حال اینجا جایی است که غذای خود را آماده می‌کنید. اگر سطوح آشپزخانه شما کثیف باشد ممکن است بیمار شوید. هر چند وقت یکبار، از یک سرویس نظافت خانه خبره برای تمیز کردن آشپزخانه خود استفاده کنید. سپس مطمئن شوید که بعد از پخت و پز نیز وسایل را مرتب کنید.

هزینه تمیز کردن اجاق گاز

هزینه تمیز کردن اجاق گاز برای نیروهای متخصص به میزان کثیف بودن آن بستگی دارد. هرچه گاز لکه‌های چربی سرسختی داشته باشد و زحمت بیشتری برای نظافت داشته باشد هزینه بیشتری دریافت می‌شود.

هزینه تمیز کردن اجاق گاز در منطقه 22 و چیتگر

به بانوان ساکن منطقه 22 و کافه‌ها و رستوران‌های بام لند و اطراف دریاچه چیتگر این نوید را می‌دهیم که در صورت نیاز به هرگونه خدمات نظافت اجاق گاز، نیروهای ما در اسرع وقت در محل حاضر شده و بدون دریافت هزینه‌ی اضافه ایاب و ذهاب با قیمتی مقرون به صرفه، خدمت مورد نظر را ارائه خواهند داد.

نتیجه گیری

حالا که اجاق گاز شما برق می‌زند، می‌توانید با خیالی آسوده روی آن غذا بپزید. فقط به یاد داشته باشید که وقتی هربار کوچکترین کثیفی روی اجاق گاز شما می‌ریزد آن را پاک کنید، در دراز مدت زمان زیادی را برای شما صرفه جویی می‌کند. به علاوه، از مزایای تمیزی و زیبایی اجاق گاز و آشپزخانه خود بهره‌مند می‌شوید. خواه خودتان این کار را انجام دهید یا به کارشناسان ما اجازه دهید کار را حرفه‌ای انجام دهند، با ارائه خدمات باکیفیت، ما تمیزترین آشپزخانه را به شما ارائه خواهیم کرد. پس از تماس با ما دریغ نکنید.

سوالات متداول

هر چند وقت یکبار باید اجاق گازم را تمیز کنم؟

شما باید بعد از هر بار استفاده از اجاق گاز، آن را سریع تمیز کنید، زیرا کثیفی تازه معمولاً راحت تر تمیز می‌شود. قبل از تمیز کردن، مطمئن شوید که سطح در هنگام لمس کاملاً خنک است. تمیز کردن حرفه‌ای‌تر را می‌توان حدود یک بار در هفته انجام داد.

چگونه ته فر را تمیز کنم؟

ته فر شما احتمالاً سخت ترین بخش برای تمیز کردن خواهد بود. همچنین، هر آبی که هنگام پخت و پز بیرون می‌ریزد ممکن است به ته فر بچکد و به آن قسمت بچسبد. به همین منظور از خمیر جوش شیرین استفاده کنید. خمیری از جوش شیرین و آب درست کنید و روی ناحیه کثیف بریزید.

چه مدت پس از تمیز کردن فر می‌توانم آشپزی کنم؟

بستگی به این دارد که از چه چیزی برای تمیز کردن فر استفاده کرده‌اید. اگر از یک محلول طبیعی مانند روش ذکر شده در بالا استفاده می‌کنید، می‌توانید بلافاصله پس از تمیز کردن، غذا بپزید. اگر از یک پاک کننده سنتی و فروشگاهی استفاده می‌کنید، باید مطمئن شوید که هیچ باقیمانده‌ای روی دیواره‌های فر شما باقی نمانده است. بلافاصله پس از تمیز کردن، دیوارها را با یک حوله کاغذی آغشته به محلول سرکه سفید و آب کاملاً پاک کنید تا جایی که باقیمانده‌ای از کثیفی باقی نماند. سپس، قبل از شروع فرآیند پخت، فر را با دمای 300 درجه فارنهایت به مدت 15 تا 20 دقیقه گرم کنید.

چگونه صفحه گریل بالای اجاق گاز را تمیز کنیم؟

روش کار به این صورت است که روی صفحه گریل جوش شیرین بپاشید و روی آن را با یک پارچه داغ و مرطوب بپوشانید. بگذارید 30 دقیقه بماند تا چربی و کثیفی آن از بین برود. وقتی زمان تمام شد، از پارچه مرطوب برای پاک کردن سطح استفاده کنید. و در نهایت، هر گونه باقیمانده را با دستمال کاغذی بردارید.

چگونه پلاستیک ذوب شده را از روی اجاق گاز برداریم؟

مقداری سودا بی‌کربوهیدرات را روی ناحیه بپاشید، سپس مقداری سرکه سفید بپاشید. سپس از یک پد تمیز کردن استفاده کنید تا پلاستیک ذوب شده را به آرامی بشویید تا جدا شود. برای پاک کنندگی بیشتر می‌توانید باز این مراحل را تکرار کنید.

آیا شیشه پاک کن روی اجاق گاز شیشه‌ای کار می‌کند؟

روی اجاق گاز خود از شیشه پاک کن استفاده نکنید. ممکن است منطقی به نظر برسد، اما پاک کننده‌های شیشه حاوی مواد شیمیایی هستند که می‌توانند به سطح شیشه آسیب بزنند. سرکه به اندازه کافی خوب عمل خواهد کرد.

چگونه می‌توانم درگاه‌های مسدود شده مشعل گاز را تمیز کنم؟

از یک سنجاق، سوزن یا سیم کوچک برای تمیز کردن درگاه‌های مشعل و پاک کردن هرگونه گرفتگی استفاده کنید. مراقب باشید که در حین تمیز کردن، دهانه را آسیب نزنید. از تمیز کردن دریچه‌های مشعل در ماشین ظرفشویی یا استفاده از خلال دندان چوبی خودداری کنید.

آیا برای تمیز کردن چدن گاز می‌توان از لوله باز کن استفاده کرد؟

به طور کلی با توجه به فرمولاسیون لوله بازکن‌ها، این مورد توصیه نمی‌شود. خصوصاً اگر اجاق گازتان را به تازگی خریداری کرده‌اید.

آیا می‌توان چدن گاز را در ماشین ظرفشویی شست؟

بله این موضوع امکان پذیر است، اما ممکن است به ماشین ظرفشویی آسیب برسد لذا توصیه نمی‌گردد.

مقالات مرتبط

تماس با ما