تمیز کردن کفپوش های چوبی، پلاستیکی، سرامیکی و سنگی

تمیز کردن منظم خانه، هرگز کثیفی‌های پنهانی که در منافذ کاشی‌های کف منزل شما نهفته است را پاک نمی‌کند. شما نمی‌توانید کفپوش خود را به طور کامل تمیز کنید، زیرا هر نوع کفپوشی نیاز به روش تمیز کردن خاصی دارد. ما یک راه نوآورانه برای تمیز کردن کفپوش‌های چوبی و کف‌های سرامیکی به صورت حرفه‌ای ارائه می‌کنیم که فراتر از تکنیک‌های تمیز کردن سنتی است. ما کف‌ منزل یا محیط کار شما را به یک وضعیت عالی بازمی‌گردانیم و با انجام این کار به افزایش ظاهر و طول عمر کفپوش‌ها کمک می‌کنیم. فرآیند تمیز کردن کف منزل برای طبقات مختلف جامعه با ویژگی‌های فردی آن‌ها متفاوت است. اگر به دنبال خدمات کف شویی حرفه‌ای هستید، می‌توانید روی ما حساب کنید.

خدمات نظافت کفپوش نگین سرویس

نظافت کفپوش

کفپوش بخش موثری از دکوراسیون خانه یا محل کار است که جلوه و زیبایی خاصی می‌بخشد از این رو نظافت و پاکیزگی آن نیز یکی از نکات حائز اهمیت است. موسسه نگین سرویس خدمات نظافتی برای تمیز کردن انواع کفپوش‌ها را به همراهان خود ارائه می‌دهد تا علاوه بر حفظ زیبایی، پاکیزگی و طول عمر کفپوش‌ها را نیز افزایش دهد.

خدمات نظافت کفپوش نگین سرویس عبارتند از:

 • تمیز کردن کفپوش‌های چوبی
 • تمیز کردن کفپوش‌های پلاستیکی (PVC)
 • تمیز کردن کفپوش‌های سرامیکی
 • تمیز کردن کفپوش‌های سنگی

این دسته از خدمات تنها گوشه‌ای از سرویس‌های گسترده موسسه نگین می‌باشند. برای کسب از اطلاع از خدمات نظافت منزل، نظافت محل کار و نظافت راه پله و مشاعات می‌توانید با شماره تلفن و واتساپ ما در تماس باشید تا کارشناسان ما مشاوره‌های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

تمیز کردن کفپوش‌های چوبی (پارکت و لمینت)

تمیز کردن کفپوش‌های چوبی

قبل از شروع به تمیز کردن کفپوش‌های چوبی، مهم است که بدانیم چه نوع پوششی روی کفپوش اعمال شده است. اگر یک قطره آب روی سطح بماند، می‌توان آن را با محلول پایه آب تمیز کرد. اگر قطره آب به سرعت جذب شود، درزگیر کفپوش دچار انحلال می‌شود.

ما به طور معمول، خاک و زباله را از سطح کفپوش پاک می‌کنیم. به همین منظور از جارو یا جاروبرقی برای پاک کردن زباله‌ها استفاده می‌کنیم. اما بهترین راهکار، گرد و غبار گیر میکروفیبر است. الیاف داخل این میکروفایبر، کثیفی را جذب کرده و به دام می‌اندازد و می‌توانید سر پاک کن آن را در واشر بیندازید. ما برای استفاده از این پاک کننده، یک شوینده خانگی را نیز مخلوط می‌کنیم. در یک سطل یا سینک بزرگ، 1 گالن آب را با 1 فنجان سرکه سفید مقطر یا نصف فنجان سرکه تمیز کننده ترکیب کنید. سپس یک دستمال پاک کننده میکروفیبر تمیز را در محلول فرو کرده و آن را بچلانید تا زمانی که فقط مرطوب شود و چکه نکند. مواظب باشید آب اضافی را روی زمین نریزید. سپس از دورترین نقطه شروع کرده و به سمت در حرکت کنید تا اینکه کل اتاق را تمیز کنید. هنگامی که طی کثیف شد، آن را اغلب آبکشی می‌کنیم (تا زمانی که فقط مرطوب شود!) سپس قبل از راه رفتن روی زمین، اجازه می‌دهیم خشک شود.

اگر می‌پرسید چگونه لکه‌های سرسخت را از کف چوبی تمیز کنید، چند گزینه وجود دارد:

 • جوش شیرین: برای لک‌های معمولی، یک قاشق چایخوری بی‌کربنات جوش شیرین را روی یک اسفنج مرطوب بریزید.
 • مایع شوینده: برای لکه روغنی، محل را با یک پارچه نرم و یک قطره مایع شوینده می‌مالیم تا چربی‌ها تجزیه شوند. سپس با آب تمیز و گرم آبکشی می‌کنیم و این کار را تا زمانی که لکه از بین برود تکرار می‌کنیم.
 • سیم ظرفشویی: برای لکه‌های تیره، مانند آثار آب و ادرار حیوانات خانگی، قبل از پولیش کردن با پارچه نرم آغشته به روغن کفپوش، با سیم ظرفشویی مرغوب سطح را مالش می‌دهیم.
 • سرکه سفید: اگر محل هنوز تیره است، یک قاشق غذاخوری سرکه می‌زنیم و اجازه می‌دهیم حدود یک ساعت خیس بخورد. سپس با یک پارچه مرطوب آبکشی می‌کنیم، و بعد از آن با روغنی که با رنگ کف شما مطابقت دارد، آن را جلا می‌دهیم.
 • روغن کفپوش: ما می‌توانیم با مالش پشم فولادی و روغن کف، رد پاشنه پا را از بین ببریم.

نطافت درز و شکاف‌های کفپوش‌های چوبی

کف‌های چوبی قدیمی‌تر می‌توانند بین تخته‌هایشان شکاف داشته باشند که خاک و گرد و غبار را به دام می‌اندازند. این درز و شکاف‌ها می‌توانند در زمان‌هایی با رطوبت کم که چوب خشک می‌شود بدتر شود. از بین بردن کثیفی و آشغال‌هایی که به دام می‌افتند آسان است، اما کمی وقت گیر می‌باشد.

2 فنجان آب گرم و 1/4 فنجان سرکه سفید مقطر را با هم ترکیب می‌کنیم. سپس یک مسواک نرم را در محلول آغشته کنید و تکان دهید تا مرطوب شود. شکاف‌ها را به آرامی پاک می‌کنیم و سپس آشغال‌ها را با یک پارچه نرم پاک می‌کنیم یا با جاروبرقی بین این درزها را جارو می‌کنیم. سپس طبق معمول گردگیری کرده و کفپوش را تمیز می‌کنیم.

نبایدها در تمیز کردن کفپوش‌های چوبی

 1. از مرطوب یا چسبنده باقی ماندن کفپوش غافل نشوید: این رطوبت باقی مانده روی کفپوش، هرچند کم، به خودی خود از بین نخواهد رفت و باید فوراً تمیز شود.
 2. از وسایل سنگین استفاده نکنید: استفاده از جارویی که برای گاراژ استفاده می‌شود یا یک دستگاه کف شو که برای کفپوش‌های سخت‌تر طراحی شده است، می‌تواند به کفپوش چوبی آسیب برساند.
 3. محصول پاک کننده اشتباه استفاده نکنید: برخی از محصولات ممکن است به چوب آسیب برسانند.
 4. حواستان باشد کفپوش را غرق در آب نکنید: استفاده زیاد از آب برای شستشوی کفپوش‌ها، رطوبت را بین تخته‌ها و از طریق درزهای آن به دام انداخته که در نهایت باعث انقباض و انبساط چوب می‌گردد. با گذشت زمان، این رطوبت می‌تواند به چوب آسیب برساند.
 5. از بخارشوی استفاده نکنید: هرگز از بخارشوی برای شستشوی کفپوش چوبی استفاده نکنید. به جای آن، برای کاشی، مشمع کف اتاق، و وینیل استفاده کنید. چراکه این بخارشوی می‌تواند چوب را شل کند.

تمیز کردن کفپوش‌های پلاستیکی (پی وی سی)

تمیز کردن کفپوش‌های پلاستیکی (پی وی سی)

موادی مانند مشمع کف اتاق، وینیل، چوب پنبه و لاستیک، کاشی‌های ارتجاعی یا به طور کلی مواد پی وی سی، گزینه‌ای عالی برای کفپوش هستند؛ زیرا هم هنگام راه رفتن احساس راحتی خواهید کرد و هم به حداقل نگهداری نیاز دارند. ولی به خاطر داشته باشید که همیشه هر چیزی که روی این جنس از کفپوش می‌ریزد را در اسرع وقت پاک کنید. برای تمیز کردن بیشتر، تکنیک‌های حرفه‌ای خود را در زیر به شما آموزش می‌دهیم:

 • ما همیشه قبل از شروع به تمیز کردن کفپوش، کف را جاروبرقی کشیده یا خوب خشک می‌کنیم تا خاک، گرد و غبار و موها را پاک کنیم. زیر مبلمان، گوشه‌های منزل و قرنیزها را نیز پاک می‌کنیم.
 • یکی از بهترین پاک کننده‌های کفپوش وینیل، سرکه سیب است. اسیدیته موجود در سرکه به از بین بردن کثیفی بدون برجای گذاشتن رد صابون کمک می‌کند. سرکه سیب را با آب داغ مخلوط می‌کنیم. اگر کف شما خیلی کثیف است، چند قطره صابون ظرفشویی مایع را قبل از تمیز کردن یک بار با مخلوط صابون، بار دوم با سرکه و آب به مخلوط اضافه می‌کنیم. برای درخشندگی به کفپوش وینیل شما، چند قطره روغن بچه را به محلول سرکه و آب اضافه باید اضافه کرد.
 • برای لکه‌های غذا از آب انگور، خردل، سس گوجه فرنگی و امثال آن، خمیری از جوش شیرین و آب درست کرده و به آرامی آن را روی لکه می‌مالیم تا از بین برود. همچنین کف را به طور کامل تمیز می‌کنیم تا هر گونه اثری از جوش شیرین پاک شود.
 • یک برس نرم و نایلونی می‌تواند به از بین بردن بسیاری از انواع لکه‌ها کمک کند، مخصوصاً زمانی که با حلال‌های معمولی خانگی ترکیب شود. برای از بین بردن لکه‌های رژ لب، رنگ مو و جوهر می‌توان از الکل استفاده کرد. ما از مواد معدنی برای از بین بردن لکه‌های مداد رنگی، رنگ و هایلایتر استفاده می‌کنیم، همچنین از یک پاک کننده لاک ناخن حاوی استون برای از بین بردن لکه‌های لاک ناخن.

نبایدها در نظافت کفپوش‌های پی وی سی

هنگام تمیز کردن کفپوش پی وی سی، باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 1. هنگام جاروبرقی این جنس از کفپوش، از “میله کوبنده” استفاده نکنید؛ زیرا این وسیله می‌تواند به سطح کفپوش آسیب برساند.
 2. هرگز از اسکرابرهای بسیار ساینده یا سیم ظرفشویی استفاده نکنید.
 3. از مواد شوینده، پاک کننده‌های ساینده، یا محصولات براق کننده استفاده نکنید، زیرا این مواد می‌توانند لایه‌ای کدر بر روی زمین باقی بگذارند.
 4. از موم خمیری یا پولیش‌های مبتنی بر حلال استفاده نکنید.
 5. از محلول‌های تمیز کننده آمونیاک یا خود آمونیاک بر روی کفپوش پی وی سی استفاده نکنید. این‌ها می‌توانند مواد را تجزیه کنند و باعث ایجاد ترک در کف شوند.

 تنها با صرف کمی زمان و گریس آرنج، کفپوش وینیل می‌تواند سال‌ها استفاده شده و همچنان زیبا به نظر برسد.

تمیز کردن کفپوش‌های سرامیکی

تمیز کردن کفپوش‌های سرامیکی

کاشی‌های سرامیکی و چینی، فوق العاده بادوام هستند و چند نکته تمیز کردن آسان می‌تواند این نوع کف‌ها را درخشان نگه دارد. ما همچنین کف کاشی شما را جارو یا جاروبرقی می‌کشیم. کاشی‌های سرامیکی ممکن است در برابر کثیفی مقاوم باشند، اما شن و ماسه می‌توانند سطوح لعاب‌دار را کدر کنند. ما کاشی را با مواد شوینده ملایم و آب تمیز با استفاده از یک دستمال پاک کن یا ترکیبی از مواد خاصی به جای پاک کننده اسفنجی تمیز می‌کنیم. این کف‌شوها برای تمیز کردن کاشی‌ها بهترین هستند، زیرا موپ‌های (کف‌شو) اسفنجی تمایل دارند آب کثیف را به داخل خطوط دوغاب فشار دهند و تمیز کردن آن‌ها را سخت‌تر می‌کنند. در حین پاک کردن، آب را مرتب عوض می‌کنیم. آب کثیف برابر است با کفپوش کثیف! سعی می‌کنیم مشخص کنیم که چه نوع ماده‌ای باعث ایجاد لکه شده است و سپس از پاک کننده مناسب لکه برای تمیزی موثرتر استفاده می‌کنیم. همچنین می‌توانیم یک پاک‌کننده خانگی با اسید ملایم (مانند آب لیموی تازه) را روی کاشی‌های سرامیکی یا چینی امتحان کنیم (اما هرگز روی کاشی‌های سنگی این کار را امتحان نمی‌کنیم). کفپوش کاشی کاری شده شما در هوا خشک نخواهد شد زیرا آب نشسته روی آن باعث ایجاد لکه‌های آب می‌شود. بلافاصله پس از شستن، زمین را با یک پارچه تمیز و بدون پُرز خشک می‌کنیم. همچنین می‌توانیم کاشی‌های سرامیکی را با بخارشوی تمیز کنیم. همچنین برای کفپوش‌های سرامیکی از دستگاه‌های کفسابی هم می‌توان استفاده نمود. البته این دستگاه‌ها بیشتر برای مراکز تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای نظافت منازل نهایتاً یک بار در سال کافی است.

تمیز کردن کفپوش‌های سنگی

تمیز کردن کفپوش‌های سنگی

هنگام کار با کاشی‌های سنگی طبیعی مانند تخته سنگ، گرانیت یا مرمر مراقب باشید. مواد زبر موجود در پاک کننده‌های سنتی می‌تواند به سطح این مواد آسیب برساند. در عوض، ما کاشی‌های سنگی شما را با پاک کننده‌هایی که مخصوص سنگ طبیعی ساخته شده‌اند تمیز می‌کنیم.

 • کاشی تخته سنگ: ما همچنین ممکن است از یک شوینده ملایم روی کاشی‌های تخته سنگی استفاده کنیم، به شرطی که حاوی خواص اسیدی مانند لیمو یا سرکه نباشد. اگر کاشی تخته سنگی شما روکش شده است، با خشک کردن کاشی بلافاصله با یک حوله نرم، از ایجاد لکه‌های آب جلوگیری می‌کنیم.
 • کاشی مرمر: سنگ مرمر بسیار خیره‌کننده است، اما از طول عمر بالایی نیز برخوردار است. ما از تمیز کردن کاشی مرمر با هر چیزی که سطح PH اسیدی دارد خودداری می‌کنیم. از پاک کننده‌های حاوی لیمو یا سرکه باید اجتناب شود، زیرا می‌توانند سطح کاشی را خراب کنند. ما همچنین از هر چیزی که ممکن است سنگ مرمر را خراش دهد، مانند استفاده از بُرس محکم یا پودرهای تمیز کننده اجتناب می‌کنیم.
 • کاشی گرانیتی: مانند کاشی تخته سنگ و مرمر، کاشی‌های گرانیتی باید با مواد شوینده ملایمی که PH خنثی دارند تمیز شوند. یک پاک کننده قوی باعث ایجاد رگه‌ها یا تغییر رنگ روی کاشی می‌شود. ما همچنین می‌توانیم کف گرانیتی صیقلی را صاف کنیم تا براق و تمیز به نظر برسد.

چگونه از کفپوش‌هایمان مراقبت کنیم؟

مراقبت از کفپوش‌ها

نکاتی وجود دارند که می‌توانید رعایت کنید تا احتمال فرسوده شدن و کثیف شدن کفپوش‌های شما را کاهش دهد:

 • گرد و غبار و کثیفی را مرتباً پاک کنید.
 • هرگونه ماده مرطوبی که روی کفپوش ریخت را به طور کامل پاک کنید.
 • هرگز کفپوش را غرق در آب نکنید.
 • از بخارشوی مخصوص کاشی‌های چوبی خودداری کنید، زیرا می‌توانند درز بین کفپوش را شل کنند.
 • از مواد شوینده قوی دوری کنید.
 • قبل از استعمال سرکه روی کل کفپوش، ابتدا آن را در یک نقطه مشخص امتحان کنید.
 • از روکش مبلمان استفاده کنید.
 • از پادری استفاده کنید.
 • از فرش یا موکت استفاده کنید.
 • میزان تابش نور خورشید به کفپوش را کنترل کنید.

هر از چند وقت یکبار بایستی کفپوش‌ها را نظافت کنیم؟

برای اینکه کفپوش شما تمیز به نظر برسد، یک برنامه منظم تمیز کردن به صورت خشک و مرطوب را توصیه می‌کنیم.

 • تمیز کردن خشک: حداقل یک بار در هفته یا هر زمان که بتوانید کثیفی‌ها را به وضوح ببینید (یا احساس کنید) جارو برقی یا جارو بکشید.
 • تمیز کردن مرطوب: برنامه ریزی کنید که کف آشپزخانه خود را هر دو هفته یکبار و کف حمام خود را هفته‌ای یکبار تمیز کنید (معمولاً میکروب‌ها در حمام جمع می شوند).

برای تمیز کردن دوغاب کف نیز هر چند ماه یک بار یا هر زمان که کثیف به نظر می‌رسید، وقت بگذارید.

نگین سرویس تمامی خدمات نظافت منزل هفتگی و ماهانه را به همراهان خود ارائه می‌دهد. در صورت تمایل می‌توانید خدمات هفتگی را رزرو نموده تا هر هفته در زمان مقرر نظافتچی به محل اعزام شود.

هزینه تمیز کردن کفپوش

نظافت کفپوش و قیمت آن به جنس کفپوش و مساحت آن بستگی دارد. بسته به جنس کفپوش‌ها فرآیند نظافت متفاوت است. از این رو هزینه‌ها متفاوت خواهد بود.

هزینه تمیز کردن کفپوش در منطقه 22 و چیتگر

با افزایش رشد ساخت و ساز واحدهای تفریحی و تجاری در منطقه 22، نیاز به نظافت انواع کفپوش‌های سرامیکی، چوبی و سنگی بیشتر از قبل احساس می‌شود. همچنین منازل لوکس این منطقه بیشتر از کفپوش‌های چوبی برای دکوراسیون داخلی بهره می‌برند. بنابراین به نیروهای حرفه‌ای و دوره دیده در محل نیاز است که خدمات نظافتی کف را به طور تخصصی متناسب با جنس هر کفپوش ارائه دهند. نیروهای مستقر ما در اسرع وقت، بدون دریافت هزینه ایاب و ذهاب با قیمتی مقرون به صرفه در محل حاضر خواهند شد.

نتیجه گیری

تا زمانی که کف‌پوش را تمیز نکنید، کف منزل یا محیط اداره شما کاملاً تمیز نمی‌شود. اگرچه مجبور نیستید هر بار که میزها را پاک می‌کنید کف را نیز تمیز کنید، اما مهم است که مراقب کفپوش خود باشید تا علائمی از کثیفی روی آن وجود نداشته باشد. کدر شدن کفپوش یا کاشی‌های کثیف هر دو نشانگر این هستند که کفپوش شما به بیش از یک جارو کردن سطحی نیاز دارد. وقتی زمان تمیز کردن کفپوشتان فرا رسید، می‌توانید روی ما حساب کنید و کار را به دستان حرفه‌ای ما بسپارید. به همین منظور، همین امروز خدمات ما را رزرو کنید.

سوالات متداول

چرا تمیز کردن کف کاشی با سرکه ایده خوبی است؟

کاشی‌ها خیلی زود کثیف می‌شوند. هنگامی که به کاشی‌های چینی یا سرامیکی در حمام یا آشپزخانه فکر می‌کنید، سرکه یک پاک کننده عالی سازگار با محیط زیست است. اول از همه، استفاده از آن در اطراف حیوانات خانگی و کودکان بی‌خطر است. دوم اینکه، بوی این ماده طاقت فرسا یا مضر نیست و با تهویه خوب به سرعت از بین می‌رود. علاوه بر این، سرکه با خیال راحت اکثر سطوح سخت را ضد عفونی می‌کند و با چربی و لکه‌های آب مقابله می‌کند. و بهترین قسمت آن این است که پس از خشک شدن، رایحه‌ای تازه و خنثی از خود به جا می‌گذارد.

چگونه رنگ را از کف چوبی پاک کنیم؟

لکه‌های رنگ را می‌توان با کمی گریس آرنج و محصولات تمیزکننده مناسب از کف چوبی پاک کرد. پاک کردن رنگ با پایه آب (رنگ اکریلیک) ساده است، اما پاک کردن رنگ روغنی نیز امکان پذیر (ولی کمی سخت) است. محلول الکل و آب لیمو نیز می‌تواند رنگ را از بین ببرد.

چرا کاشی من بعد از تمیز کردن هنوز کثیف است؟

از مصرف زیاد صابون خودداری کنید.

شستشو با آب سرد بهتر است یا آب گرم؟

بهترین چیزی که می‌توانید برای تمیز کردن کف خود استفاده کنید آب سرد و سرکه است.

چگونه کفپوش را بدون باقی ماندن بقایای کثیفی تمیز کنیم؟

یکی از بهترین پاک کننده‌های کفپوش، آب گرم است، زیرا کثیفی‌ها را به راحتی از بین می‌برد. ابتدا با آب پاک کنید، سپس دوباره روی کف را مخلوط آب/سرکه بریزید.

تمیز کردن با سرکه بهتر است یا سفید کننده؟

مهم است که به یاد داشته باشید که در حالی که سرکه تا حدی به عنوان یک ضد عفونی کننده عمل می‌کند، اما در کشتن میکروب‌ها به اندازه سفید کننده‌ها یا پاک کننده‌های تجاری موثر نیست. مراقب باشید که استفاده از سفید کننده ممکن است به برخی از انواع کفپوش‌ها آسیب برساند.

آیا می‌توانم از نوشابه برای تمیز کردن کفپوشم استفاده کنم؟

بله ثابت شده است که برای کاشی و سرامیک موثر است.

مقالات مرتبط

تماس با ما