پاک کردن و براق کردن شیشه و پنجره: نحوه تمیز کردن شیشه + نکات

تمیز بودن شیشه و پنجره‌ها در خانه یکی از مواردی است که برای خانم‌های خانه‌دار اهمیت بسیاری دارد. ذرات غبار و حتی چند لکه کوچک روی شیشه به‌ راحتی به چشم می‌آیند و زیبایی خانه را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

پاک کردن و براق کردن شیشه و پنجره، علاوه بر انرژی و قدرمت بدنی نیاز به دقت زیادی دارد، چرا که ممکن است باعث صدمات جبران ناپذیری شود. در صورتیکه قصد دارید کل شیشه‌های خانه را تمیز کنید، بهتر است از خدمات شرکت‌های معتبر متخصص در امر نظافت استفاده کنید.

استخدام نظافتچی برای تمیز کردن شیشه‌ها در تهران

تمیز کردن شیشه‌ها به خصوص شیشه‌های بزرگ نیاز به وقت و انرژی زیادی دارد. همچنین تمیز کردن سطح بیرونی پنجره‌ها در صورت عدم تمرکز و یا ترس از ارتفاع ممکن است صدمات جبران ناپذیری به فرد وارد کند. علاوه بر موارد گفته شده فردی که شیشه‌ها را تمیز می‌کند باید از مهارت و تجربه‌ی کافی برخوردار باشد تا هیچ گونه لکه و رد دستمال بر روی شیشه باقی نماند.

نگین سرویس با کادری مجرب از نیروهای خدماتی کاربلد و قابل اعتماد، کلیه امور نظافتی منزل شما را برعهده گرفته و کیفیت را به شما تضمین می‌کند.

نگین سرویس با کادری متشکل از نیروهای خدماتی ماهر و قابل اعتماد، خدمات متنوعی در حوزه نظافت و تمیزکاری منازل، شرکت‌ها، نماشویی و … در مناطق 22 گانه تهران ارائه می‌کند. به منظور ثبت سفارش می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با همکاران ما در ارتباط باشید.

نحوه تمیز کردن و پاک کردن شیشه‌ها توسط نیرو‌های نگین سرویس

نحوه تمیز کردن و پاک کردن شیشه‌ها

به منظور پاک کردن شیشه‌ها لازم است نظافتچی ابتدا کثیفی‌ها و غبار روی آن را پاک کند. سپس با استفاده از دستمال و شوینده مناسب شیشه را تمیز کرده و برق بیندازد. در ادامه مراحل پاک کردن شیشه و پنجره‌ آورده شده است.

مرحله اول: پاک کردن جرم شیشه

نیروی نظافتچی در مرحله‌ی اول با یک دستمال مناسب جرم شیشه و گرد و غبار نشسته بر روی آن را پاک می‌کند. بدین‌ ترتیب آلودگی‌های روی شیشه به قسمت‌های دیگر آن منتقل نخواهد شد.

مرحله دوم: پاک کردن لکه چربی، لکه چسب، لکه رنگ

در مرحله بعدی نیروی خدماتی باید برای پاک کردن لکه‌هایی همچون لکه‌های آب، چربی، لکه رنگ، چسب، لکه سیمان بجا مانده روی شیشه و … اقدام کند. برای پاک کردن برچسب از روی شیشه، لکه رنگ و … می‌توان از تیغ یا کاردک استفاده کرد. بدین‌ترتیب که نظافتچی ابتدا شیشه را خیس کرده و بعد با استفاده از تیغ، لکه‌های برجسته را از روی شیشه پاک می‌کند.

به منظور پاک کردن انواع لکه، بسته به نوع لکه بجامانده باید از پاک‌کننده‌های متفاوتی استفاده کرد. به طور مثال برای پاک کردن لکه چربی می‌توان از الکل رقیق شده با آب استفاده کرد. به طور کلی برای پاک کردن انواع لکه از روی شیشه از محلول آب و سرکه، آبلیمو و یا جوش شیرین استفاده می‌شود.

مرحله سوم: تمیز کردن شیشه

بعد از اینکه لکه‌ها و رسوبات بجامانده پاک شد، نوبت به تمیز کردن خود شیشه می‌رسد. شیشه شو‌های زیادی در بازار برای این منظور هستند. نیروی خدماتی، شیشه‌شو را روی شیشه اسپری کرده و با استفاده از دستمال میکروفایبر آن را سریعاً پاک می‌کند. درصورتیکه بلافاصله شیشه با دستمال پاک نشود، ممکن است لکه‌ها بر روی شیشه بمانند.

برای پاک کردن شیشه و پنجره لازم است نظافتچی از بالا به سمت پایین و به صورت افقی دستمال بکشد. در غیر اینصورت، شیشه لک شده و قطرات پاک کننده پخش می‌گردند.

در نظر داشته باشید، انتخاب دستمال در این مرحله اهمیت بسیاری دارد. به هیچ وجه نباید از دستمال کاغذی و یا دستمال‌های پرزدار برای تمیز کردن شیشه استفاده کرد. بعد از پاک کردن شیشه، نظافتچی باید حتماً آن را با دستمال تمیز خشک کند. درصورتیکه شیشه را خشک نکند، لکه‌های آب روی آن به جا خواهند ماند که نیاز به تمیزکاری مجدد دارند.

مرحله چهارم: براق کردن شیشه

بعد از اینکه شیشه تمیز شد، می‌توان از براق کننده‌های موجود در بازار برای براق کردن شیشه استفاده کرد. درصورتیکه این مواد در دسترس نباشند، می‌توان از محلول آب و سرکه نیز برای این فرایند استفاده کرد. نظافتچی محلول آب و سرکه را به شیشه اسپری کرده و سپس با استفاده از دستمال بدون پرز سریع آن را پاک می‌کند.

تمیز کردن انواع لکه از سطح شیشه و پنجره

تمیز کردن انواع لکه از سطح شیشه و پنجره

قبل از تمیز کردن شیشه بهتر است اول لکه‌های قدیمی را پاک کرد. به همین منظور بسته به نوع لکه، می‌توان از مواد مختلفی همچون سرکه سفید، جوش شیرین و یا نوشابه استفاده کرد.

پاک کردن لکه رنگ از روی شیشه

پاک کردن لکه رنگ از روی شیشه، گاهی دغدغه خانم‌های خانه‌دار می‌باشد. برای پاک کردن لکه رنگ، نظافتچی می‌تواند از محلول آب و مایع ظرفشویی استفاده کند. نیروی خدماتی محلول را روی شیشه میریزد و صبر می‌کند تا لکه‌ها کمی نرم شوند. سپس با استفاده از تیغ یا کاردک به آرامی لکه‌ها را از سطح پاک می‌کند. برای این کار همچنین می‌توان از یک برس نرم استفاده کرد. نظافتچی برس را به دفعات روی لکه‌ها می‌کشد تا ذرات رنگ به خوبی از سطح شیشه پاک شوند.

پاک کردن لکه چربی از روی شیشه

شیشه آشپزخانه معمولاً به دلیل پخت و پز چرب می‌شود و لکه‌های چربی بر روی آن نقش می‌بندند. بهتر است در فواصل زمانی کوتاه برای پاک کردن شیشه‌های آشپزخانه اقدام کنید تا این لکه‌ها کهنه نشوند. برای پاک کردن شیشه آشپزخانه معمولاً شیشه‌شو انتخاب خوبی است. نظافتچی شیشه‌شو را به سطح شیشه اسپری کرده و با دستمال مناسب لکه‌ها را پاک می‌کند.

برای پاک کردن لکه چربی میتوان از الکل هم استفاده کرد. الکل 70 درصد را باید با کمی آب مخلوط و به سطح شیشه اسپری کرد. سپس با استفاده از دستمال بدون پرز و یا روزنامه باطله شیشه‌ها را پاک نمود.

پاک کردن لکه سیمان از روی شیشه

معمولاً در خانه‌های نوساز و یا بازسازی شده ممکن است لکه سیمان مربوط به عملیات ساخت و ساز بر روی شیشه به جا مانده باشد. برای پاک کردن لکه سیمانی از روی شیشه، می‌توان سرکه داغ را به سطح شیشه اسپری کرد، باید اجازه داد برای مدت 10 دقیقه روی آن بماند و سپس با استفاده از برس نرم یا اسکاچ نرم، لکه‌ها را پاک کرد.

پاک کردن لکه رسوبات آب از روی شیشه

آبی که استفاده می‌کنیم شامل املاح معدنی است. خصوصاً روی شیشه‌های حمام و محیط‌هایی که بیشتر از آب داغ استفاده می‌شود، لکه رسوبات آب قابل مشاهده می‌باشد. برای پاک کردن رسوبات آب، نظافتچی می‌تواند از جوش شیرین استفاده کند. محلول غلیظ آب گرم و جوش شیرین می‌تواند رسوبات آب روی شیشه و آینه را از بین ببرد. بعد از پاک کردن این لکه‌ها، می‌توان از شیشه‌شو و یا محلول آب و سرکه برای تمیز کردن شیشه هم استفاده کرد.

برای پاک کردن لکه آب از روی شیشه پنجره‌ها می‌توان از شیشه پاک‌کن و دستمال خشک و بدون پرز استفاده کنید. به همین منظور باید محلول را روی شیشه اسپری کرده و با استفاده از دستمال مناسب بلافاصله سطح شیشه را پاک کنید تا هیچ لکه‌ای بر جای نماند.

پاک کردن چسب از روی شیشه

برای پاک کردن چسب از روی شیشه، می‌توان از استون و یا خمیر جوش شیرین استفاده کرد. گزینه دیگری که برای پاک کردن چسب پیشنهاد می‌شود، سشوار می‌باشد. حرارت سشوار چسب را ذوب کرده و آن را از بین می‌برد. سپس می‌توان از شیشه‌شو و یک دستمال مناسب برای پاک کردن شیشه استفاده نمود.

پاک کردن فضولات پرندگان از روی شیشه

برای پاک کردن لکه فضولات پرندگان و سایر لکه‌های این‌چنینی، باید اول شیشه را با آب گرم خیس کرد. کمی صبر کرد و سپس با استفاده از یک فرچه نرم و محلول آب و صابون آنقدر روی لکه‌ها را فرچه بکشید تا کاملاً لکه‌ها پاک شوند. به منظور درخشان کردن شیشه، بعد از پاک کردن لکه‌ها می‌توان از محل آب و سرکه هم برای پاک کردن شیشه استفاده کرد.

تمیز کردن شیشه و پنجره دوجداره

تمیز کردن شیشه و پنجره دوجداره

برای تمیز کردن شیشه دوجداره بهتر است از تی شیشه استفاده شود. نظافتچی، شیشه‌شو را به شیشه اسپری کرده و با استفاده از تی به راحتی در جهت مناسب شیشه‌ها را پاک می‌کند. استفاده از تی شیشه برای پاک کردن گوشه‌های شیشه هم بسیار مناسب است. نظافتچی محلول شیشه‌شو را به تمام سطح اسپری کرده و با استفاده از تی از گوشه شیشه شروع به پاک کردن شیشه‌ها می‌کند.

تمیز کردن شیشه‌های دور از دسترس

نظافتچی برای پاک کردن شیشه‌های دور از دسترس مجبور است از نردبان استفاده کند و یا برای تمیز کردن قسمت خارجی شیشه ممکن است لازم باشد از پنجره خارج شود که ممکن است خطرساز باشد. برای تمیز کردن این شیشه‌ها میتوان از ربات پاک کننده و یا تی استفاده کنید.

تمیز کردن شیشه‌های بزرگ

تمیز کردن شیشه‌های بزرگ

معمولاً تمیزکردن شیشه‌های قدی خیلی زحمت دارد. برای پاک کردن این شیشه‌ها بهتر است از دستگاه بخارشو و یا ربات پاک کننده شیشه استفاده کرد.

ربات پاک کننده یکی از بهترین تجهیزات برای تمیز کردن شیشه است. این دستگاه روی شیشه حرکت می‌کند و بدون دخالت دست شیشه را به طور یکدست تمیز و درخشان می‌کند.

وسایل و مواد لازم برای تمیز کردن شیشه و پنجره

وسایل و مواد لازم برای تمیز کردن شیشه و پنجره

دستگاه بخارشو برای پاک کردن شیشه‌ها گزینه مناسبی است. با استفاده از این دستگاه می‌توانید کل شیشه را به صورت یکدست و به آسانی پاک کنید. سایر وسایل و مواد لازم عبارتند از:

  • دستمال میکروفایبر یا پارچه بدون پرز
  • محلول شیشه‌شو
  • سرکه، آبلیمو، جوش شیرین
  • تی شیشه
  • برس نرم

مواد مناسب برای تمیز کردن و پاک کردن شیشه و پنجره

مواد مناسب برای تمیز کردن و پاک کردن شیشه و پنجره

به طور معمول برای پاک کردن شیشه و پنجره می‌توان از شیشه پاک‌کن‌های موجود در بازار استفاده کرد.

گزینه دیگر مایع ظرفشویی است. نظافتچی چند قطره مایع ظرفشویی را داخل یک بطری آب گرم بریخته و از آن برای تمیز کردن شیشه‌ها استفاده می‌کند. در نظر داشته باشید، بهتر است از آب گرم برای پاک کردن شیشه استفاده کنید. در ادامه مطلب، بهترین مواد شیمیایی و خانگی برای تمیز کردن شیشه و پنجره آورده شده‌اند:

محلول آب و سرکه

سرکه سفید یکی از بهترین گزینه‌ها برای تمیز کردن شیشه و پنجره است. سرکه خاصیت اسیدی دارد و کلیه آلاینده‌ها را از سطح شیشه پاک می‌کند.

نظافتچی مقداری سرکه سفید را در یک بطری آب گرم ریخته و بر روی شیشه اسپری می‌کند.  سپس صبر می‌کند مدتی روی شیشه بماند تا آلودگی‌ها را در خود حل کند و در نهایت با استفاده از دستمال مناسب سطح شیشه را به خوبی دستمال می‌کشد. در نظر داشته باشید بعد از تمیزکاری، لازم است از یک دستمال تمیز میکروفایبر برای پاک کردن شیشه استفاده کرد تا مطمئن شوید سطح شیشه از مواد کاملاً پاک شده باشد.

آبلیمو

برای پاک کردن شیشه از آبلیمو هم می‌توان استفاده کرد. نیوری خدماتی مقداری آبلیمو را در بطری آب گرم ریخته و بر روی شیشه اسپری کرده سپس با استفاده از یک دستمال مناسب شیشه را تمیز می‌کند. همچنین می‌توان از مخلوط آبلیمو، آب و سرکه سفید برای پاک کردن شیشه‌ها استفاده کرد. بدین‌ترتیب لکه‌ها پاک شده و با استفاده از یک دستمال نرم بدون پرز، هیچ لکه‌ای باقی نخواهد ماند.

الکل

برای پاک کردن شیشه از الکل هم می‌توان استفاده کرد. الکل، به خصوص برای پاک کردن شیشه‌های آشپزخانه که اغلب چرب هستند، گزینه مناسبی است. اضافه کردن این ماده به محلول پاک کننده شیشه، فرایند خشک شدن شیشه را هم تسریع می‌کند.

جوش شیرین

جوش شیرین هم برای تمیز کردن شیشه مناسب است. نظافتچی می‌تواند مقدار کمی جوش شیرین را در آب حل کرده و بر روی شیشه اسپری کرده سپس با استفاده از دستمال بدون پرز، شیشه را به خوبی پاک کند.

نوشابه

از نوشابه هم برای پاک کردن شیشه می‌توان استفاده کرد. به طور مثال، برای پاک کردن رسوبات آب روی شیشه، نوشابه انتخاب خوبی است. در نظر داشته باشید، بعد از پاک کردن لکه‌های شیشه با نوشابه باید از دستمال میکرفایبر برای پاک کردن شیشه استفاده کرد.

نشاسته ذرت

برای پاک کردن شیشه از نشاسته ذرت هم می‌توان استفاده کرد. برای تهیه محلول آن، باید 1 قاشق نشاسته را در بطری آب ولرم ریخته و به آن کمی الکل هم اضافه کرد و خوب هم زد. نظافتچی محلول مورد نظر را به شیشه اسپری کرده و بعد از گذشت مدتی کوتاه با دستمال نرم بدون پرز سطح شیشه را پاک کرد.

هزینه تمیز کردن شیشه‌ها در تهران

هزینه تمیز کردن شیشه‌ها در تهران به عوامل مختلفی از جمله تعداد پنجره‌ها و شیشه‌ها، وسعت آن‌ها، میزان کثیف بودن شیشه‌ها و نوع لکه‌ها بستگی دارد. برای اطلاع از مقدار دقیق هزینه می‌توانید با کارشناسان شرکت خدماتی نگین سرویس تماس حاصل فرمایید.

نگین سرویس با کادری مجرب، ماهر و قابل اعتماد، خدمات متنوعی در حوزه نظافت و تمیزکاری منازل، شرکت‌ها، نماشویی و … به شهروندان تهرانی ارائه می‌کند. به منظور ثبت سفارش می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با همکاران ما در ارتباط باشید. پس از ثبت سفارش، بلافاصله نیروهای خدماتی آماده به کار خدمت شما معرفی شده و در صورت تأیید شما، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به محل اعزام خواهند شد. برخی از خدمات این شرکت عبارتند از:

پرسش‌های متداول

آیا روزنامه برای پاک کردن شیشه مناسب است؟

بله. برای این منظور می‌توانید محلول شیشه‌شو را روی شیشه اسپری کرده و از روزنامه برای پاک کردن شیشه استفاده نمایید.

برای پاك كردن چاپ روی شيشه چگونه اقدام کنم؟

برای پاک کردن برچسب و یا چاپ روی شیشه میتوانید از سرکه سفید، لاک پاک کن، آب گرم و صابون و سشوار استفاده نمایید.

برای پاك كردن شیشه دودی چگونه اقدام کنم؟

نحوه تمیز کردن شیشه دودی با شیشه شفاف تفاوتی ندارد. از آب و پودر لباسشویی میتوانید برای تمیز کردن شیشه دودی استفاده کنید.

برای پاك كردن شیشه تلویزیون چگونه اقدام کنم؟

برای تمیز کردن صفحه نمایشگر تلویزیون میتوانید از اسپری مخصوص ال سی دی و دستمال میکروفایبر استفاده کنید.

برای پاك كردن شیشه ال سی دی چگونه اقدام کنم؟

برای تمیز کردن شیشه ال سی دی و ال ای دی می‌توانید از اسپری‌های مخصوص ال سی دی و دستمال میکروفایبر استفاده کنید. همچنین می‌توانید از محلول آب مقطر و الکل هم استفاده کنید.

بهترین روش پاك كردن شيشه چیست؟

بهترین روش برای پاک کردن شیشه استفاده از محلول‌های شیشه شوی موجود در بازار است. شیشه‌شو را به شیشه اسپری کنید و با استفاده از دستمال مناسب سطح شیشه را به خوبی دستمال بکشید.

برای پاك كردن شمع و پارافین از روی شيشه چگونه اقدام کنم؟

برای پاک کردن لکه شمع و پارافین از سطح شیشه باید اول با استفاده از کارد یا تیغ ذرات پارافین را  از سطح جدا کنید. سپس با استفاده از محلول آب گرم و پودر صابون و یک برس نرم سطح شیشه را تمیز کنید.

مقالات مرتبط

تماس با ما